ZSSS – nosilka enakih možnosti za vse delavce in delavke

ZSSS kot osrednja sindikalna organizacija v Sloveniji zagovarja in uveljavlja načelo enakih možnosti za vse kategorije delavcev, tako v svetu dela kot znotraj lastne sindikalne organiziranosti. Enakopravnost je temeljni pogoj za kakovostno delovno okolje in socialno pravičnost. ZSSS z upoštevanjem tega načela s svojim delovanjem še naprej krepi solidarnost med vsemi kategorijami delavcev in delavk.

Diskriminacija predstavlja temeljno kršitev delavskih pravic in vir socialnih, materialnih ter pravnih neenakosti. Zato se ZSSS odločno upira vsem oblikam neposredne in posredne diskriminacije, ne glede na pravni temelj opravljanja dela, sindikalno pripadnost, narodnost, rasno ali etnično pripadnost, spol, starševske obveznosti, invalidnost, versko prepričanje, starost, spolno usmerjenost ali drugo osebno okoliščino.

ZSSS pri zagotavljanju enakih možnosti deluje na vseh ravneh, da vsakemu delavcu in delavki pomaga pri uveljavljanju njihovih interesov. ZSSS je predana zagotavljanju:

  • enakega dostopa do poklicne izobrazbe in usposabljanja
  • enakih možnosti zaposlitve in poklicnega napredovanja
  • polne socialne varnosti, skladno z zakonodajo, s posebno pozornostjo ranljivim skupinam delavcev, zlasti delavkam, delavcem v nestandardnih oblikah zaposlitve, mladim in starejšim delavcem, delavcem s posebnimi potrebami in migrantom.

ZSSS v boju proti diskriminaciji

Diskriminacija – postavljanje posameznika v neugoden položaj zaradi osebnih značilnosti  – ostaja ena glavnih izzivov tudi na področju delavskih pravic. ZSSS posebej opozarja na problem posredne diskriminacije, kjer navidezno nevtralne odločitve in prakse neupravičeno prizadenejo določene skupine delavcev. Posebej težavne so razmere pri presečni in večkratni diskriminacije (npr. delavka-migrantka s posebnimi potrebami).

Nedvomno pa je neenakost med spoloma ena bolj razširjenih oblik diskriminacije v Sloveniji, kaže pa se v:

  • omejenih možnostih za poklicno napredovanje delavk
  • vztrajnih razlikah v plačah kljub enaki kvalifikaciji in delu enake vrednosti
  • prekomernih obremenitvah in pričakovanjih do delavk s starševskimi obveznostmi

ZSSS zagotavlja, da sestava njenih organov na vseh ravneh odraža raznolikost članstva, da so v sindikalnih strukturah enakopravno zastopane vse skupine delavcev, kar omogoča polno zastopanje njihovih interesov.

ZSSS kot garant enakosti pri svojem delovanju:

  • sistematično spremlja in analizira pojave diskriminacije na delovnem mestu in v svetu dela
  • zagotavlja (pravno) podporo žrtvam diskriminacije
  • sodeluje pri oblikovanju politik za enakopravnost na nacionalni in evropski ravni
  • vzpostavlja preventivne mehanizme za preprečevanje diskriminacije

Kljub številnim izzivom ZSSS ostaja ključni branik pravic vseh delavcev in delavk v Sloveniji, kar potrjuje tudi njeno vlogo pri oblikovanju napredne delovne in socialne zakonodaje ter pri izboljševanju kolektivnih pogodb.

Share