Sindikati moramo aktivneje premikati meje izobraževanja. Na podlagi sodelovanja s pristojnimi javnimi institucijami, delodajalci in ponudniki formalnega ter neformalnega izobraževanja moramo odpirati zanimive možnosti za učenje tako za člane sindikatov kot tudi za vse zaposlene.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije krepimo promocijo izobraževanja in si prizadevamo za dvig ravni zavesti o pomembnosti vseživljenjskega učenja. Eden od ciljev aktivnega vključevanja sindikatov na področju dodatnega izobraževanja in usposabljanja za zaposlene v podjetjih in organizacijah je motivacija zaposlenih. Poudarek mora biti na pozitivni korelaciji med višino izobrazbe z višino plače, med dodatnim strokovnim usposabljanjem in povečanjem možnosti za nadaljnje formalno izobraževanje, večjimi možnostmi na trgu dela, večjim osebnim zadovoljstvom, samopodobo, dviga kakovosti življenja itd. Nenazadnje moramo sporočati delodajalcem pozitivne učinke, ki izhajajo iz zagotavljanja dodatnega izobraževanja in usposabljanja za zaposlene, saj si lahko podjetje na ta način poveča učinkovitost in konkurenčnost na trgu.

Formalno izobraževanje omogoča pridobitev javno veljavne izobrazbe, poklicno kvalifikacijo ali javno veljavno listino, neformalno izobraževanje pa je namenjeno pridobivanju, obnavljanju, razširjanju, posodabljanju in poglabljanju znanja, vendar se ne dokazuje z javno veljavno listino. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije ozavešča člane sindikatov o možnostih izobraževanja na obeh nivojih, vendar je večji poudarek na področju neformalnega učenja. Neformalno in priložnostno učenje ima namreč v današnjih časih ključno vlogo pri izboljšanju možnosti zaposlitve oz. ohranitve zaposlitve delavcev. Prav zaradi tega si prizadevamo, da bodo v prihodnje sindikalni zaupniki med drugim usposobljeni svetovati vodstvom podjetij, kje so možnosti dodatnega usposabljanja za posamezne delavce. Dodatna usposabljanja so izrednega pomena predvsem za delavce z najnižjo doseženo ravnijo formalne izobrazbe. V praksi se je izkazalo, da je prav ta najranljivejša skupina pogosto načrtno izključena iz programov dodatnega usposabljanja in izobraževanja.

Naša naloga je tudi, da zagotovimo enake možnosti pri dostopnosti dodatnega usposabljanja in izobraževanja.

Prizadevamo si vplivati na programe aktivne politike zaposlovanja, da bodo šli v smeri večjega vključevanja izobraževanja in usposabljanja brezposelnih in zaposlenih.

Sindikati moramo aktivneje sodelovati pri vključevanju vrednotenja ter priznavanja neformalnega in priložnostnega učenja v okviru industrijskih odnosov in socialnega dialoga. Glavne smernice vključujejo neposredno podporo področju neformalnega in priložnostnega učenja (NPU), spodbujanje in vključevanje v sistem priznavanja NPU in aktivno vključevanje področja NPU v okviru procesa kolektivnih pogajanj.

Zavzemamo se, da se v okviru kolektivnih pogodb delavcem omogoči dodatne dneve v letu, ki bi jih lahko izkoristili izključno za dodatno usposabljanje in izobraževanje, istočasno pa se mora delodajalce spodbujati, da to omogočijo.

Sindikati si moramo prizadevati za dvig izobraženosti vseh zaposlenih. Kot osnovna izobrazba mora postati srednja šola, država pa mora zagotoviti financiranje za pridobitev te izobrazbe tudi za starejše, ne le za šolajočo mladino.

Izobraževanje je tudi ključ do uspešnega prehoda – medtem ko nekateri poklici počasi izginjajo, se kažejo potrebe po kvalificiranem kadru na drugih področjih. Sindikati moramo aktivno vztrajati pri pravičnem prehodu in zahtevati pravočasne rešitve.

Predlagamo vključevanje sindikalnih vsebin v izobraževalnih institucijah. Prizadevamo si, da bi bile osnove o delovanju in pomenu sindikatov vključene v učne načrte na vseh nivojih formalnega izobraževanja.

Ker se zavedamo pomena izobraževanja in vemo, da je znanje najboljše orodje vsake sindikalistke in vsakega sindikalista, smo v ZSSS leta 2013 vzpostavili SINDIKALNO AKADEMIJO ZSSS, sistem izobraževanja, ki je namenjen sindikalistom in ki se posveča šestim vsebinskim sklopom: sindikalno vodenje, organiziranje delavcev, pravo, ekonomija, sociala, varnost in zdravje pri delu.

Več o Sindikalni akademiji ZSSS in koledar izobraževanj najdete TUKAJ.

Share

 

Aktualne napovedi seminarjev lahko spremljate v rubriki Koledar dogodkov.