Prekinitev dela na prostem pri temperaturah nad 30 stopinjami Celzija – Sindikalna prizadevanja prinesla spremembe Pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih

15. 7. 2025

Kljub vse bolj opaznim oziroma intenzivnim podnebnim spremembam Slovenija doslej ni imela predpisa, ki bi v času vročinskih valov določal preventivne ukrepe za delovna mesta na prostem.

V ZSSS zato od ministrstva za delo že od leta 2017 naprej zahtevamo, naj s predpisom določi preventivne ukrepe za zaščito zdravja in življenja delavk ter delavcev, ki v ekstremnih temperaturah in na soncu delajo na prostem.

Uradnem listu RS št. 53/2025 pa so na ministrstvu za delo 11. julija vendarle objavili dopolnitev Pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih. In sicer v 3. členu, kjer je po novem navedeno: »… peti in šesti odstavek 93. člena ter četrti odstavek 94. člena se uporabljajo tudi za začasna ali premična gradbišča.« V 93. členu sta dodana nov peti in šesti odstavek, ki se glasita: »(5) Dela na delovnih mestih na prostem pri temperaturi zraka, višji od 30° C, ki je izmerjena v okviru državne mreže meteoroloških postaj ali postaj, vpisanih v register meteoroloških postaj, se lahko izvajajo samo pod pogojem, če imajo delavci najmanj na vsaki dve do tri ure zagotovljene najmanj 15-minutne prekinitve dela in brezplačne brezalkoholne napitke. V času prekinitev dela mora delodajalec v največji možni meri delavcem zagotoviti zaščito pred neugodnimi vremenskimi vplivi. (6) Če delavci opravljajo dela na prostem v jasnem in sončnem vremenu, jim delodajalec zagotavlja ustrezno zaščito pred vplivi sonca.« V 94. členu pa je dodan nov četrti odstavek, ki se glasi: »(4) Za stalna delovna mesta na prostem veljajo enake zahteve, kot so določene v petem in šestem odstavku 93. člena.« Zaradi nasprotovanja delodajalskih organizacij nova ureditev ne bo veljala od 1. julija dalje, kot je bilo sprva načrtovano. Vendar je kljub temu že v veljavi, in sicer od dneva po objavi v Uradnem listu RS oziroma od 12. julija 2025 naprej.

Prekinitev dela vsaki dve do tri ure, počitek v hladu in brezalkoholni napitki pri temperaturah nad 30 stopinjami Celzija so seveda zgolj najbolj osnovni preventivni ukrepi. Na podlagi zahteve predsednika ZSSS Andreja Zorka pa je minister za delo na seji ekonomsko-socialnega sveta 4. julija napovedal, da bo ministrstvo za delo v kratkem pripravilo tudi smernice delodajalcem, s katerimi dodatnimi ukrepi lahko razbremenijo delavce oziroma delavke, ki delajo na prostem v ekstremnih temperaturah. Te naj bi po besedah ministrstva za delo pripravili do konca tega tedna. Sicer ne bodo obvezujoče, temveč bodo služile kot priporočila, kako še dodatno pomagati tistim, ki delajo na visokih temperaturah. Vključevale bodo ukrepe, kot je organizacija delovnega dne na način, da delavci in delavke ne opravljajo najbolj težaških del v času najhujše vročine. Ministrstvo priporoča tudi, da tisti, ki delajo na visokih temperaturah, ne delajo sami.

Foto Immo Wegmann/Unsplash

Share