ZSSS pozdravlja spremembe in dopolnitve Pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih in poziva pristojne k ustrezni implementaciji ter nadgradnji
16. 7. 2025
V ZSSS pozdravljamo sprejetje sprememb in dopolnitev Pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih. Te namreč določajo minimalne preventivne ukrepe za zaščito zdravja in življenja delavcev ter delavk, ki v ekstremnih temperaturah delajo na prostem. Nova ureditev velja za vsa stalna delovna mesta na prostem in za gradbeništvo. Je pa pri tem treba opozoriti, da določba 3. člena pravilnika našteva dejavnosti, ki se urejajo z drugimi, sektorskimi predpisi. Sem sodijo na kmetijstvo, delo v kamnolomih in druge dejavnosti.
Zato ZSSS poziva pristojna ministrstva, pristojne ministre, naj nemudoma v svojih resornih predpisih vpeljejo, podobno ureditev kot izhaja iz ravnokar sprejetih sprememb pravilnika. Človeški organizem je povsod enako ogrožen. Zlasti, če se fizično dela pri ekstremnih temperaturah.
Ne glede na navedeno posebej opozarjamo, da so delavci, poleg vsaj dveh prekinitev dela najmanj po 15 minut na delovnik, če je temperatura okolja višja od 30 stopinj Celzija, upravičeni tudi do brezplačnih brezalkoholnih pijač in do počitka vsaj v senci, če ne že v ohlajenih prostorih.
Delo na prostem v ekstremnih vremenskih razmerah ogroža zdravje in življenje ljudi. Vsako leto beležimo nove temperaturne rekorde. Ocena Mednarodne organizacije dela, objavljena julija 2024, kaže ne le, da se je v Evropski uniji po letu 2000 za 42 odstotkov povečalo število smrtnih žrtev pri delu v hudi vročini, ampak celo, da Slovenija sodi med deset držav sveta, kjer je bil omenjen porast največji.
Kljub temu slovenski predpisi še vedno pomanjkljivo urejajo varovanje zdravja in življenja zlasti delavcev, ki najbolj izpostavljeni delajo na prostem v ekstremnih temperaturah in brez zaščite pred UV žarki, ki lahko povzročijo poklicnega kožnega raka. Register raka kaže na velik porast kožnega raka v obdobju podnebnih sprememb. Zato tokrat ponovno pozivamo ministrstvo za zdravje, naj končno doda poklicni kožni rak zaradi UV sevanja na seznam poklicnih bolezni. Po naših informacijah se s tem strinja tudi razširjeni strokovni kolegij za medicino dela.
ZSSS je že vse od leta 2017 dalje od vsakokratnega ministra, pristojnega za varnost in zdravje pri delu, terjala določitev vsaj minimalnih preventivnih ukrepov za zaščito zdravja in življenja delavcev ter delavk, ki v ekstremnih vremenskih razmerah delajo na prostem. Tokratno dopolnitev pravilnika razumemo kot prvi korak v pravo smer. Pričakujemo pa še, da bo resorno ministrstvo še v tem mesecu sprejelo smernice, priporočila za določitev dodatnih preventivnih ukrepov.
Od pristojnih inšpekcijskih organov pričakujemo, da bodo v okviru inšpekcijskih pregledov preverjali dejansko upoštevanje pravil, ki se nanašajo na zagotavljanje varnosti in zdravja na delovnem mestu. Delavke in delavce, ki delajo na prostem, pozivamo, da ob morebitnem pomanjkanju ali celo odsotnosti zaščitnih sredstev ter ukrepov nemudoma obvestijo svoj sindikat ali delavskega zaupnika za varnost in zdravje pri delu. Samo s skupnimi močmi bomo lahko postavili standarde na področju varnosti in zdravja pri delu ter zagotovili spoštovanje predpisov.
Foto Immo Wegmann/Unsplash