Sindikati za mir, gospodarsko in socialno sodelovanje ter odpravo nacionalističnih politik – Utrinek s tradicionalnega čezmejnega srečanja medregijskega sindikalnega sveta
29. 4. 2025
Tudi letos je potekalo tradicionalno predprvomajsko srečanje Medregijskega sindikalnega sveta Furlanije-Julijske krajine in Slovenije, ki ga sestavljajo italijanske sindikalne organizacije CGIL, CISL, UIL ter slovenski konfederaciji Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in KS 90. In sicer na goriškem Trgu Evrope, čezmejnem trgu med Slovenijo in Italijo.
Trg Evrope smo izbrali kot poklon Evropski prestolnici kulture 2025, so pri tem poudarili organizatorji. »To priznanje ima še toliko večjo težo, ker priča o tem, da sta sodelovanje in prijateljstvo med dvema državama in dvema skupnostma omogočila, da sta v tem prostoru, ki so ga prizadeli boleči konflikti 20. stoletja, prevladala občutek miru in sožitja. Upamo, da bo ta izjemna izkušnja služila kot zgled za druga območja po svetu, kjer potekajo hudi konflikti, na primer v Ukrajini, Gazi in še marsikje. Sindikati si zlasti prizadevamo za mir, gospodarsko in socialno sodelovanje ter odpravo nacionalističnih politik. Svet potrebuje gospodarsko povezovanje namesto ovir, carin in zidov.«
V tem kontekstu si želimo, da bi se tudi na naših mejah ponovno vzpostavil prosti pretok oseb s polnim izvajanjem schengenskega sporazuma, saj trenutno stanje po nepotrebnem povzroča škodo zlasti obmejnim delavcem in delavkam. Hkrati upamo, da bosta italijanska in slovenska vlada končno rešili dolgotrajne težave z diskriminacijo omenjenih delavk in delavcev, ki so dejavnik rasti gospodarstva in socialnega varstva v obeh državah, so pri tem še izpostavili. In dodali: »Zahtevamo spoštovanje mednarodnega prava v smislu izogibanja dvojnemu obdavčevanju in evropskega prava v smislu polnega dostopa do trga dela in popolnega spoštovanja načel usklajevanja socialnega varstva. Številni problemi, ki še vedno niso rešeni, prispevajo k temu, da se delo opravlja na črno, s čimer se povzročata škoda in diskriminacija delavcev, ki živijo v eni, delajo pa v drugi državi, včasih na razdalji samo nekaj kilometrov. Skrajni čas je, da se ta vprašanja uvrstijo na dnevni red skupnega odbora med Slovenijo in Furlanijo- Julijsko krajino. Prav tako je čas, da začne Evropska unija promovirati nov program gospodarskega razvoja, ki ji bo omogočil, da bo imela glavno vlogo na področju novih tehnoloških in okoljskih izzivov, hkrati pa bo lahko ponovno vzpostavila evropski socialni model, ki danes v vseh državah močno nazaduje, saj se slabšajo socialne in zdravstvene storitve, izobraževanje in usposabljanje ter zmanjšujejo pravice delavk in delavcev.«