Del sindikatov, na čelu s Sindikatom poklicnega gasilstva Slovenije, proti dogovoru o pokojninski reformi
7. 4. 2025
Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS) je danes dogovor vlade in socialnih partnerjev glede usklajenosti pokojninske reforme, ki so ga ti podpisali prejšnji teden, označil za nesprejemljiv in ga ocenil kot škodljivega za delavstvo in upokojence. Od poslancev in poslank državnega zbora pričakujejo, da ga bodo v okviru parlamentarne razprave zavrnili.
V SPGS so današnjo novinarsko konferenco sklicali po tem, ko so sindikalni zaupniki poklicnih gasilskih enot z mandati članstva na predsedstvu sindikata v petek, 4. aprila, izrazili veliko razočaranje nad sklenjenim dogovorom, ki prinaša dvig starostne meje za upokojitev za dve leti, podaljšanje obdobja za izračun pokojninske osnove, spremembo usklajevanja pokojnin z zmanjšanjem vpliva rasti plač ter nespremenjeno prispevno stopnjo za delodajalce.
To, da bodo delodajalci še naprej plačevali skoraj pol manj kot delavci, so v sindikatu označili za nesprejemljivo popuščanje sindikalnih predstavnikov delodajalcem oziroma kapitalu. Kot je izpostavil predsednik SPGS, Aleš Sintič so imeli obenem izredne težave svojemu članstvu razložiti učinkovanje vseh določb dogovora v tako kratkem času; zgolj nekaj dni od predstavitve dogovora do njegovega podpisa je označil kot odločno premalo. Sintič je izrazil tudi zaskrbljenost nad transparentnostjo in načinom dogovarjanja vlade in predstavnikov ZSSS ter kritično ovrednotil notranje odločevalske procese v centralni strukturi ZSSS, ki naj bi povzročali nezadovoljstvo med njihovimi člani.
Nad reformo je ogorčen tudi generalni sekretar SPGS David Švarc, ki je poudaril, da predlagana reforma ne izboljšuje položaja delavcev, temveč jim v svojem bistvu škodi, predvsem tistim, ki opravljajo najtežje fizične naloge. »Ob pomembnem dejstvu, da nam je vladna stran obljubljala izenačitev prispevne stopnje delavcev in delodajalcev na 13 odstotkov, do zadnjega nismo vedeli, da bo prišlo do sprememb. Minister Luka Mesec govori o blaginji upokojencev, ustvarili pa bodo več izžetih delavcev in upokojencev z mizernimi pokojninami,« je bil oster Švarc in s podrobno primerjavo prispevnih stopenj delodajalcev v drugih evropskih državah, pokazal, da je Slovenija ena držav Evropske unije, kjer delodajalci v pokojninsko blagajno prispevajo najmanj, slovenski delavci in delavke pa plačujemo eno najvišjih prispevnih stopenj. V SPGS zato poslanke in poslance državnega zbora pozivajo, da jih v zakonodajnem postopku ustrezno amandmirajo ali zakon v celoti zavrnejo. Poziv SPGS podpirajo tudi v Sindikatu državnih organov Slovenije (SDOS), Sindikatu kmetijstva in živilske industrije Slovenije (KŽI), Sindikatu narave in kulture Slovenije Glosa, Sindikatu za ustvarjalnost in kulturo (Zasuk), Študentskemu društvu Iskra ter Centru za družbeno raziskovanje (Cedra), katerih predstavniki so na novinarski konferenci predstavili svoja stališča.
Večmesečna obravnava (seje predsedstva, posveti …) predlagane pokojninske reforme na ZSSS se je sicer prejšnji teden zaključila z glasovanjem članov predsedstva ZSSS o omenjenem dogovoru, kjer je večina predlog potrdila, v skladu s tem pa je ZSSS sporazum podpisala. Da imajo posamezni sindikati pod streho ZSSS različno mnenje, je jasno, znano in pričakovano. Prav tako je jasno in pričakovano, da ZSSS kot članska organizacija lahko zagovarja zgolj mnenje, ki ga oblikuje in potrdi večina njenih članov oziroma sindikatov dejavnosti.