Sindikat upokojencev se ob 8. marcu pridružuje vseevropskemu gibanju, ki od EU zahteva zagotovitev dostopa do varnega in brezplačnega splava, ter opozarja na pravice starejših

8. 3. 2024

Mednarodni dan žensk je globalno praznovanje – in poziv k akciji – ki ga zaznamujejo demonstracije večinoma žensk, in sicer po vsem svetu, od borbenih protestov do dobrodelnih tekov. Nekateri slavijo gospodarske, socialne in politične dosežke žensk, medtem ko drugi pozivajo vlade, naj zagotovijo enako plačilo, dostop do zdravstvene oskrbe, pravico za žrtve nasilja na podlagi spola in izobraževanje za dekleta, ob letošnjem 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk izpostavljajo v Sindikatu upokojencev Slovenije (Sus).

Letos mineva petdeset let od vpisa pravice do svobodnega odločanja o rojstvih otrok v ustavo tedanje Jugoslavije in v ustavo  Slovenije, nato pa ponovno leta 1991 v slovensko ustavo naše samostojne države. Že leta 1974 je bila ženskam v tedanji Jugoslaviji kot v prvi državi na svetu zagotovljena pravica do splava, do vseh posegov in storitev povezanih s tem ter pomeni obvezo družbe, da zagotavlja pogoje za uveljavitev te svoboščine. Največja zahvala gre Vidi Tomšič, ki je kot slovenska političarka najvišjega ranga s tem uspela, izpostavljajo v Susu. »Ponosni moramo biti na ta zgodovinski dosežek, se ga spominjati in se zavedati njegovega pomena, saj so še vedno ženske v nekaterih državah Evropske unije brez pravice do splava in zato tudi umirajo, kot je to na Malti, na Poljskem, na Madžarskem in tudi v Avstriji. Ustavno zagotovljena pravica zagotavlja najvišjo raven zaščite pravic, in še takrat smo priča vedno znova prikritim in odkritim napadom nanje. V letih 2013 do 2016 smo v Sloveniji ženske bile pravico do brezplačnih hormonske kontracepcije, ko so v zdravstveni zavarovalnici nameravali uvesti doplačilo pod krinko varčevalnih ukrepov. Z lastnim organiziranjem in z vsemi sredstvi smo vplivale na odločitev zdravstvene zavarovalnice, ki je zavrnila takšen predlog. Nobena pravica ni večna, je pa pomembno, da je svobodno odločanje o rojstvih svojih otrok ustavna pravica. Zato se pridružimo vseevropskemu gibanju, ki pod geslom Moje telo, moja odločitev, zbira milijon podpisov, da od Evropske unije zahtevamo zagotovitev dostopa do varnega in brezplačnega splava milijonom Evropejk.«

Pomen doseganja enakosti med spoloma in krepitve vloge žensk je jasno prepoznan v EU in v Sloveniji, a so pri njegovem uveljavljanju pogosto spregledane pravice starejših ljudi, in sicer kljub hitremu staranju prebivalstva. Starejših žensk je več kot starejših moških, z leti pa se njihov delež v celotnem prebivalstvu še povečuje in povečuje se starostna diskriminacija, še opozarjajo v sindikatu upokojencev. Pravice starejših so v splošnem zajete znotraj obstoječega mednarodnega prava o človekovih pravicah, ki velja za ljudi vseh starosti. »Vendar pa ta zaščita ni dovolj, zato pozivamo slovensko vlado, da se še bolj aktivno zavzame za sprejem konvencije Združenih narodov za zaščito starejših, tako v EU kot doma.«

Share