SPGS: »Gasilci zahtevamo pravico«

22. 9. 2015

David Švarc, sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS), je skupaj s predsednikom SPGS Aleksandrom Ogrizkom in predsednikom ZSSS Dušanom Semoličem na novinarski konferenci v torek, 22. 9. 2015, opozoril na kršitev določil glede višjega nadomestila za prehrano za delo ponoči gasilkam in gasilcem v Sloveniji.

 

Izjavo sekretarja SPGS Davida Švarca navajamo v celoti:

»Razlog za sklic današnje tiskovne konference je sprenevedanje, ignoranca in kršenje zakonskih obveznosti delodajalcev iz večine gasilsko reševalnih zavodov (GRZ), ki traja že 9 let.

 

Maja letos smo bili s strani sindikalnega zaupnika iz ene od poklicnih gasilskih enot obveščeni, da jim delodajalec ne izplačuje 50 odstotkov višjega nadomestila za prehrano za delo ponoči na podlagi 106a. člena ZVNDN (Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami). Začudeni smo se obrnili na delodajalce (direktorje posameznih zavodov), ki so nam pojasnjevali, da 50 odstotkov višjega nadomestila ne izplačujejo, ker je v to pravico posegel ZUJF (Zakon za uravnoteženje javnih financ). To stališče so podkrepili tudi z razlago ministrstva za pravosodje in javno upravo, 5. 6. 2012, ki pa je bilo po našem mnenju popolnoma zgrešeno.

 

Obrnili smo se na strokovnjake za delovno pravo, ki so nam pripravili pravno mnenje, nakar je 14. 7. 2015 sledil poziv delodajalcem k priznanju te pravice in izplačilu nastalega dolga skupaj za zakonskimi obrestmi, najkasneje pri izplačilu plače v mesecu avgustu 2015, v nasprotnem bomo v prizadevanjih za zaščito interesov svojega članstva prisiljeni vložiti tožbe.

 

S strani SGRZS (Skupnost gasilsko reševalnih zavodov Slovenije), ki jo sestavljajo direktorji 13 zavodov, smo prejeli odgovor, da bo Skupnost pridobila pravno mnenje in nas o tem seznanila. O svoji odločitvi naj bi odločili do 15. 9. 2015. Kljub temu, da so s tem prekoračili zahtevane roke, je predsedstvo SPGS pristalo, da svoje aktivnosti preložimo za nadaljnji mesec dni.

 

SGRZS je ponovno iskala pravno mnenje na ministrstvo za javno upravo, s strani katerega pa so tokrat dobili popolnoma diametralno mnenje.

 

3. 9. 2015 je bilo poklicnim gasilskim zavodom, kot tudi ministrstvu za obrambo naslovljena razlaga, da ‘V kolikor 106. a člen Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami ureja posebne pravice nočnih delavcev, ZUJF vanj ne posega’. Tega mnenja, ki gre v prid poklicnemu gasilcu, gospodje, ki ne delajo v nočnih turnusih, ne nameravajo upoštevati. Tako so se odločili na seji upravnega odbora 15. 9. 2015.

 

Zato smo se v SPGS odločili, da o sprenevedanju, ignoranci in zavestnem kršenju zakonskih obveznosti delodajalcev do poklicnega gasilca seznanimo širšo slovensko javnost, proti njim pa sprožimo vse možne postopke za zaščito pravic našega članstva. Današnja novinarska konferenca je naša prva poteza v tej smeri, že naslednji teden bomo vložili tožbe, o nadaljnjih ukrepih se bomo še odločali.

 

Naj vas ob koncu seznanim tudi z okvirnim obsegom sredstev, ki so jih delodajalci dolžni poklicnim gasilcem, s katerimi se predvsem ob posredovanjih v elementarnih nesrečah (poplavah, žledolomih, požarih, avtomobilskih nesrečah, …) tako radi ponašajo. V 9 letih znaša ta dolg že skoraj milijon evrov. Gre za približno 1.300 evrov neobdavčenega denarja vsakemu gasilcu (in to brez pripadajočih obresti).

 

Razen v Trbovljah, kjer to zakonsko obveznost spoštujejo, to obveznost kršijo direktorji oz. poveljniki iz: Ljubljane, Maribora, Kopra, Nove Gorice, Sežane, Ajdovščine, Krškega, Novega mesta, Jesenic, Raven na Koroškem.«

Share