Da se ne bi več pretvarjali, da pri nas poklicnih bolezni ni

23. 4. 2018

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je ob 28. aprilu, svetovnem dnevu varnosti in zdravja pri delu (Mednarodna organizacija dela ga je razglasila leta 2003) ter mednarodnem delavskem spominskem dnevu (sindikalno gibanje ga obeležuje od leta 1996), na tradicionalni novinarski konferenci (sicer v ponedeljek, 23. aprila 2018) predstavila stanje varnosti in zdravja pri delu v preteklem letu in še enkrat pozvala k izboljšanju razmer na tem področju.

Predstavnici ZSSS – izvršna sekretarka Lučka Böhm in svetovalka za varnost in zdravje pri delu Katja Gorišek – sta poleg statistike o nezgodah pri delu in poklicnih boleznih v letu 2017 predstavili rezultate spletne ankete iz aprila 2018 o preventivi poklicnih bolezni pri delodajalcih, spletno stran za delavske zaupnike za varnost in zdravje ZSSS ter publikacije in siceršnje delo strokovne službe ZSSS za varnost in zdravje.

Ker imamo področje vse od osamosvojitve neurejeno, nimamo poklicnih bolezni, nimamo urejenih postopkov verifikacije, njihovega evidentiranja, niti poskusov zdravljenja in priznavanj pravic, sta opozorili. Stanje varnosti in zdravja pri delu je pri nas popolnoma kaotično. Med tem ko imamo po ocenah evropske komisije pri nas letno 700 primerov smrti zaradi poklicnih bolezni (Klinični inštitut za medicino dela prometa in športa (KIMDPŠ) Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani celo med 800 in 1200) pa se v Sloveniji pretvarjamo, da ni poklicnih bolezni.

Zato je prvi letošnji poziv ob 28. aprilu, svetovnem dnevu varnosti in zdravja pri delu  ter mednarodnem delavskem spominskem dnevu, naj ministrstvo za zdravje še v iztekajočem mandatu sprejme pravilnik o poklicnih boleznih, o katerem je potekala javna razprava do 20. aprila, in s tem konča 28-letno obdobje, v katerem večina obolelih za primer poklicne bolezni ni mogla uveljaviti pravic iz zdravstvenega in invalidskega zavarovanja. ZSSS predlaga še dopolnitev pravilnika, da bo določal učinkovit in zakonit postopek ugotavljanja poklicne bolezni, aktivno vlogo socialnih partnerjev pri določanju seznama poklicnih bolezni, in aktivno vlogo vseh strank v postopku ugotavljanja poklicne bolezni.

Rezultati ankete pa kažejo, da področje varnosti in zdravja pri delu ter poklicnih bolezni pri nas žal ni urejeno niti v podjetjih, kar je dodatni razlog, da je dejanski obseg poklicnega obolevanja in umiranja dejansko skrit, zaradi česar ZSSS veliko upov polaga v sprejetje pravilnika.

Delavski zaupniki za varnost in zdravje pri delu po vsej EU in v Sloveniji pripomorejo k varnejšim delovnim mestom, sta še opozorili, zato naj si vsak delavec izvoli svojega delavskega zaupnika za varnost in zdravje pri delu oziroma svet delavcev. Seveda ZSSS izreka tudi sožalje družinam in sodelavcem umrlih delavcev zaradi nezgode pri delu ali poklicne bolezni. Ob tem ne smemo pozabiti stoletnega gesla 28. aprila – mednarodnega Delavskega spominskega dneva: »Spominjaj se umrlih in zagrizeno se bori za žive!«

Sporočila ZSSS ob svetovnem dnevu varnosti in zdravja pri delu 28. aprila 2018

Plakat ZSSS ob svetovnem dnevu varnosti in zdravja pri delu 28. aprila 2018

Share