»Te kraje in korupcije ne bomo mirno gledali« – Odprto pismo delavk in delavcev Marjetice Koper predsedniku vlade

8. 7. 2025

Zaposleni v Marjetici Koper, na čelu s sindikatom, ki je del našega Sindikata komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami (SKVNS), in svetom delavcev, so danes predsedniku vlade Robertu Golobu poslali odprto pismo. V njem so izrazili svojo zaskrbljenost glede razmer v podjetju in glede napovedi o vzpostavitvi javnega holdinga, kamor bi poleg omenjenega podjetja prenesli še nekatera druga. Mestna občina Koper (MOK) je namreč aprila letos naročila izdelavo ocene vrednosti javnega podjetja Marjetica Koper za potrebe ustanovitve javnega holdinga, ki bi bil v popolni lasti občine. Zasnova holdinga predvideva združitev dveh javnih podjetij in enega zavoda, in sicer več kot 94 odstotkov lastniškega deleža občine v Marjetici Koper, skoraj 52 odstotkov lastniškega deleža občine v Rižanskem vodovodu Koper, Javni zavod za šport Koper in v prihodnje še novo ustanovljeno gradbeno podjetje in podjetje za vzdrževanje ter upravljanje sončnih elektrarn.

Model, ki ga zasleduje Mestna občina Koper, naj bi temeljil na primeru Javnega holdinga Maribor. »Po naših informacijah sta župan MOK in njegov svetovalec Marinko Hrvatin že obiskala Javni holding Maribor in pridobila vso potrebno dokumentacijo za prenos tega modela v Koper. V okviru novega holdinga naj bi se iz matičnih podjetij izločile ključne podporne službe, kot so pravna, kadrovska, finančno-računovodska, služba za javna naročila, informatika ter službe za razvoj in investicije. Zaposleni, ki bi bili preneseni v novo entiteto, bi morali skleniti nove pogodbe o zaposlitvi, čeprav bi pogosto opravljali enake ali primerljive naloge kot doslej. Hkrati je župan MOK že javno napovedal možnost prerazporejanja kadrov med podjetji znotraj holdinga. Ob tem se porajajo resna vprašanja o namenu in smiselnosti tovrstne reorganizacije. Če bi bilo resnično v interesu racionalizirati poslovanje javnih podjetij, bi pričakovali ukrepe za odpravo obstoječih slabih praks, ki jih mediji že dlje časa razkrivajo – od nesorazmernih izplačil zunanjim odvetniškim pisarnam, do zaposlovanja na osnovi poznanstev in najemanja zunanjih izvajalcev kljub obstoječim internim zmogljivostim. Namesto odprave teh anomalij se ustvarjajo pogoji za novo institucionalno okolje, v katerem bi se lahko netransparentne prakse še dodatno okrepile. Brez seznanitve javnosti glede predhodne celovite analize učinkov in alternativ tovrstna reorganizacija pomeni izgubo strokovnosti, odgovornosti in neodvisnosti posameznih služb. posameznih služb. Uprava holdinga bo veččlanski organ, ki ga bo imenovala mestna občina, nadzorni svet pa naj bi sestavljalo šest članov, prav tako imenovanih iz občinske kvote, skupaj z najmanj tremi člani revizijske komisije. Nadzorni sveti posameznih družb znotraj holdinga – na primer Marjetice Koper – naj bi sicer ostali, vendar njihova funkcionalna vloga ne bo več imela dodane vrednosti,« v odprtem pismu med drugim opozarjajo zaskrbljeni delavci in delavke Marjetice Koper.

Vse kaže, da ustanovitev holdinga ni le trenutna ideja, temveč rezultat večletne, postopne erozije stabilnosti in moči, so brez dlake na jeziku. »To se odraža tudi v poslovnih rezultatih – podjetje, ki upravlja z več deset milijoni evrov javnih sredstev, se zaradi slabega upravljanja trenutno sooča z negativnim finančnim stanjem. Podan je bil tudi okviren časovni načrt – holding naj bi bil ustanovljen do konca leta 2025, sedež pa naj bi imel kar na trenutni lokaciji Marjetice Koper. Zaposleni v Marjetici Koper smo na zboru delavcev dne 13. 5. 2025 izrazili zaskrbljenost in opozorili na različne informacije iz javnosti, povezane z ustanavljanjem holdinga. Pojavljajo se številna ugibanja o politično-kadrovski motivaciji posameznikov, med drugim o vlogi svetovalca župana Marinka Hrvatina, poslanke Tamare Kozlovič, Mateje Kozlovič Hrvatin, Matjaža Čoka ter drugih, ki naj bi v prihodnjem holdingu zasedli ključne vodstvene funkcije. Ob tem se omenja tudi ime Andreja Pucerja kot potencialnega direktorja holdinga. Zaposleni smo enotni v zahtevi po razkritju vseh predvidenih kadrovskih rešitev in po vključitvi predstavnikov delavcev v razprave o organizacijski prihodnosti podjetij, ki jih ta model združuje

Ročna zavora ali le začasna pomiritev?

V tem kontekstu izpostavljajo zaskrbljeni zaposleni Marjetice Koper tudi 23. sejo občinskega sveta MOK, sklicano za 10. julij 2025, na kateri bo pod točko 19. obravnavan predlog za imenovanje novih članov nadzornega sveta podjetja Marjetica Koper. Po dostopnih informacijah naj bi bil namen te točke predvsem ta, poročajo, da se v nadzorni svet imenuje dva nova člana iz kvote Gibanja Svoboda oziroma posameznike, povezane s ključnimi akterji, ki sodelujejo pri vzpostavitvi holdinga, kar bi omogočilo politično večino za uresničitev projekta holdinga.

Na majskem zboru delavcev (glej spodaj) je bil prisoten tudi župan Mestne občine Koper Aleš Bržan, ki je pred več kot 200 zaposlenimi je povedal, da nima težave da povleče ročno, kar se tiče holdinga. Zdaj pa opažamo, da ta ročna zavora ni bila zares zategnjena, šlo je le za začasno pomiritev zaposlenih, ki naj ne bi aktivno reagirali z javnimi pozivi ali protesti, pravijo delavke in delavci Marjetice Koper.

In opozarjajo predsednika vlade: »V danih razmerah čutimo dolžnost, da vas kot predsednika Vlade RS in predsednika politične stranke Gibanje Svoboda opozorimo na dogajanje v Kopru, ki močno odstopa od temeljnih vrednot, ki jih vaša stranka zagovarja, od transparentnosti, zakonitosti in skrbi za javni interes. Zaskrbljeni zaposleni v Marjetici Koper, skupaj s predstavniki sveta delavcev in sindikata, vas pozivamo, da ukrepate znotraj strankarskih struktur in preprečite uresničitev tovrstnih praks, ki vodijo v netransparentno upravljanje javnih sredstev in kadrovske zlorabe. Verjamemo, da odgovorno vodenje države vključuje tudi odziv na opozorila s terena, predvsem ko ta prihajajo iz javnih služb, katerih delovanje neposredno zadeva življenje občank in občanov. Te kraje in korupcije ne bomo mirno gledali. Vse kar počnemo je v skrbi, da bi šlo javno komunalno podjetje Marjetice Koper v pravo smer in pričakujemo zgolj transparentno delovanje s strani organov MOK. Zavedajte se, da bodo vaši odzivi in dejanja vplivali tudi na odnos volilne baze v Kopru do stranke Gibanje Svoboda, tako na lokalni kot nacionalni ravni. Koprska javnost je budna in povezana, več nas je, kot se morda zdi

Ne prezrite tudi:

Sindikat in svet delavcev Marjetice Koper ostro proti ideji o ustanovitvi javnega holdinga

Share