Sedmi kongres Sindikata kmetijstva in živilske industrije Slovenije (KŽI): Pomladili bodo članstvo

22. 11. 2017

»Prva naloga je pomladitev članstva,« so konec minulega tedna sklenili na 7. kongresu Sindikata kmetijstva in živilske industrije Slovenije (KŽI) v Slovenskih Konjicah. Delegati so soglasno sprejeli poročilo o delu v prejšnjem in program dela za naslednje mandatno obdobje ter dopolnili statut. Na tajnih volitvah so izvolili tudi novo vodstvo. Naslednjih pet let bo predsednik sindikata KŽI Slovenije ponovno Marjan Vindiš, podpredsednik Matjaž Lasič in sekretar ponovno Boris Frajnkovič.

Na začetku kongresa je učenka glasbene šole iz Slovenskih Konjic Ana Marija Fijavž čudovito zapela dve ariji in navdušila delegate ter goste, med katerimi so bili predsednica ZSSS Lidija Jerkič, nekdanja predsednik in sekretar ZSSS Dušan Semolič in Pavle Vrhovec, nekdanja predsednik in sekretar sindikata KŽI Slovenije Srečko Čater in Jovo Labanac, sekretar v kmetijskem sektorju EFFAT-a Arnd Spahn, članica uprave Delavske hranilnice Jasna Mesič ter predstavniki sindikatov kmetijstva in živilske industrije iz Hrvaške (Ivica Blažević, Jasmin Kunjko), Črne Gore (Veljko Baošič, Stanko Rajovič), Srbije (Dragan Zarubica, Miodrag Bradonjič) in Makedonije (Živko Danevski in Lidija Grupčeva).

Zbrane na kongresu, ki ga je vodilo delovno predsedstvo na čelu s Tatjano Damiš, je pozdravil predsednik KŽI Marjan Vindiš. Opozoril je, da je prišlo v minulih petih letih v živilski industriji do velikih sprememb v lastniški strukturi (Ljubljanske mlekarne je prevzel Dukat oziroma Lactalis, Pivovarni Union in Laško Heineken, Žito Podravka, Perutnino Ptuj SIJ, Radensko Kofola itd.), poleg tega pa se je zvrstilo več prisilnih poravnav in stečajev. Dodatno je na dejavnost vplivala prodaja Mercatorja, ki je velik prodajalec izdelkov naše živilske industrije.

Vindiš je opozoril, da v kriznih in prelomnih časih socialni dialog v panogi, ki naj bi bil gibalo napredka, po krivdi neodzivnosti delodajalskih organizacij ni bil tako razvit, kot so si v sindikatu KŽI želeli. Plače zaposlenih v dejavnosti so pod republiškim povprečjem, prevelik odstotek zaposlenih pa prejema minimalno plačo. V dejavnosti se srečujejo tudi z zmanjševanjem števila zaposlenih in s povečevanjem delovnih obveznosti še zaposlenih. Številni delavci so kronično preobremenjeni, kar se odraža tudi v vse večji bolniški odsotnosti delavk in delavcev.

Zato, da bi povečali moč sindikata, so po besedah Vindiša v sindikatu KŽI naredili premik pri približevanju mladim in njihovem včlanjevanju v sindikat, organizirali pa so tudi izobraževanje in usposabljanje za sindikalne zaupnike, članom so zagotovili večje število Delavskih enotnosti, prenovili so spletno stran, okrepili so delo z območnimi odbori in podobno. »Prepričan sem, da smo skupaj sposobni doseči vse zastavljene cilje, če bomo sledili načelom sindikalnega dela: medsebojnemu spoštovanju, solidarnosti, medsebojni pomoči, prijateljstvu in zaupanju vase in v moč našega sindikata,« je dejal Vindiš. »Kot člani družine ZSSS smo in bomo sodelovali v vseh aktivnostih na državni ravni, saj smo prepričani, da bomo skupaj močnejši in uspešni pri varovanju pravic delavcev. Prav tako ne smemo mimo mednarodnega sodelovanja, kjer aktivno sodelujemo v EFFAT-u in njegovem svetu za JV Evropo.«

Jerkičeva je v pozdravnem nagovoru sindikatu KŽI izrazila priznanje za dosedanje delo in izrazila prepričanje, da bo tudi v bodoče uspešno deloval na vseh ravneh. Spahn je poudaril, da je sindikat KŽI veliko storil, da bi dosegli cilje, ki so si jih skupno zastavili v okviru EFFAT-a. Zarubica je v imenu sindikalistov iz držav na območju nekdanje Jugoslavije vsem zaželel, da bi bili še naprej enotni in da bi dobro sodelovali. Čater pa je v imenu upokojenske generacije delegatom kongresa zagotovil, da še lahko računajo na njihovo pomoč v boju za večje pravice delavcev in upokojencev.

Nato sta se Vindiš in Frajnkovič za dolgoletno sodelovanje zahvalila Semoliču in Vrhovcu ter jima simbolično poklonila arhivsko vino iz leta njunega prihoda na Dalmatinovo, saj »sindikalistom tako kot arhivskemu vinu vrednost z leti raste«.
Poročilo o delu je delegatom predstavil Frajnkovič. Poudaril je, da je sindikat KŽI edini reprezentativni sindikat v dejavnosti. V času krize, ki je v veliki meri prizadela tudi delavce v kmetijstvu in živilski industriji, saj so njihove plače realno padale, je bilo njegovo delovanje usmerjeno predvsem v ohranjanje pravic zaposlenih. »Na področju socialnega dialoga smo se vseskozi spopadali s poskusi delodajalskih organizacij, da bi zmanjšali pravice delavcev,« je dejal Frajnkovič in poudaril, da je socialni dialog v zadnjih letih na zelo nizki ravni, saj so se denimo za sklenitev kolektivne pogodbe dejavnosti pogajali več kot tri leta. Kljub vsemu je sindikatu KŽI uspelo v njej ohraniti dodatek za delovno dobo, pravico do plačanega odmora za malico in vse druge pravice.

Frajnkovič je opozoril, da je bila in ostaja solidarnost osnovna vrednota sindikata KŽI. Poudaril je, da so z informiranjem, sindikalnim izobraževanjem in druženjem poskušali sindikat približati mladim. Članom so nudili tudi dodatne ugodnosti (brezobrestna povratna sredstva, letovanje otrok, druženje itd.). S tem so poskušali omiliti očitek, da ni razlike med člani in drugimi zaposlenimi.

Poročilo nadzornega sveta je predstavila Radoslava Zakič. Povedala je, da je sindikat KŽI v minulih petih letih posloval skrbno, varčno in gospodarno ter znatno povečal sredstva, ki jih je nasledil iz prejšnjih časov.

Po tem, ko so delegati soglasno sprejeli poročilo o delu in poročilo nadzornega odbora, so obravnavali in sprejeli tudi spremembe statuta. Po novem se bodo lahko v sindikat KŽI včlanili tudi delavci, zaposleni v atipičnih oblikah zaposlitve. Člani sindikata KŽI pa ne bodo smeli biti člani nobenega drugega sindikata. Člani, ki se bodo prečlanili v sindikat KŽI iz kakšnega drugega sindikata, bodo imeli vse pravice od dneva prečlanitve naprej. Po novem bodo v sindikatu KŽI imeli enega sindikalnega zaupnika na 30 članov v večjih družbah in na 15 članov v manjših. Kar se tiče strokovnih sodelavcev sindikata KŽI na območjih, jih bo po novem imenovalo predsedstvo sindikata KŽI Slovenije. Po novem tudi podpredsednika sindikata voli kongres. Nadzorni odbor pa je dobil več pristojnosti – med drugim bo lahko nadziral tudi finančno poslovanje podružnic sindikata KŽI v družbah.

Delegati na kongresu so izvolili tudi novo vodstvo. Člani predsedstva sindikata KŽI so poleg predsednika, podpredsednika in sekretarja še Igor Jančič, Darja Kupljen, Jože Sapač in Valerija Zadravec. Za člane nadzornega odbora pa so izvolili Sonjo Brandšteter, Katarino Simončič, Jožeta Kosa, Dejana Veka in Radoslavo Zakič.

Na kongresu so sprejeli tudi programu dela za obdobje 2017 – 2022. Če bo potrebno, bodo za dostojno življenje delavk in delavcev ter njihovih družin uporabili tudi bolj radikalne oblike sindikalnega boja ter organizirali proteste, demonstracije in stavke.

Na koncu so podelili še priznanja sindikata KŽI Slovenije, ki so jih prejeli Suzana Lebar, Jasna Zorč in Jože Sapač.
T. K.

Share