Sindikat upokojencev na letnem srečanju v Brežicah o aktualnih temah in problematikah
1. 7. 2025
Članice in člani Sindikata upokojencev Slovenije (Sus) so na svojem nedavnem letnem srečanju v Brežicah podprli predlog pokojninske reforme, ki so ga pripravili socialni partnerji in ga je vlada poslala v državni zbor. »Ne morem reči, da smo s pokojninsko reformo zelo zadovoljni, smo pa zadovoljni,« je v nagovoru udeležencem dejala predsednica tega sindikata Francka Ćetković.
Srečanja Susa, ki ga je brezhibno organiziral območni odbor Susa za Dolenjsko, Belo krajino in Posavje na čelu s predsednikom Darkom Abramom in sekretarko Ivico Sotelšek, se je letos udeležilo okoli 300 članic in članov iz vse Slovenije. Na otvoritvi srečanja v Športni dvorani Brežice so bili tudi brežiški župan Ivo Molan, predsednica Sindikata Mladi Plus Mojca Žerak in drugi gosti.
Zbranim je najprej spregovorila predsednica Susa Francka Ćetković. »V začetku so bili predlogi sprememb zakona o pokojninsko-invalidskem zavarovanju bolj ali manj usmerjeni le na bodoče upokojenke in upokojence ter na slabše usklajevanje pokojnin. Vztrajali smo, da so potrebne spremembe na bolje tudi za sedanje upokojence, za zagotovitev dostojnih pokojnih, za ohranjanje njihove realne rasti in kupne moči, vztrajali smo pri trinajsti pokojnini, pri spremembi dostopa do pravice do varstvenega dodatka,« je dejala. Po njenih besedah pri pogajanjih nikoli ne moreš doseči vsega, temveč so potrebni kompromisi. V Susu so zadovoljni s kompromisom, ki so ga sklenili socialni partnerji in ki ga je podprla tudi večina sindikatov, povezanih v ZSSS, saj se zavedajo, da bi lahko bil predlog pokojninske reforme še veliko slabši, predvsem pa, da bo glede na politične in gospodarske razmere v svetu vsaka naslednja sprememba pokojninskega sistema slabša. »Dosegli smo, da je v zakonu opredeljena izredna uskladitev pokojnin, dosegli smo olajšanje pogojev za pridobitev varstvenega dodatka, trinajste pokojnine nismo dosegli, sta pa uzakonjeni letni in zimski dodatek skupaj na neki način pot do 13. pokojnine,« je poudarila. Kot je dejala, se nekateri še vedno neverjetno trudijo, da bi krepili drugi pokojninski steber oziroma komercialno zavarovanje, s čimer bi oslabili sistem obveznega zavarovanja. »Kaj bi to pomenilo za vse, ki si lahko zagotovijo kolikor toliko dostojne pokojnine le s plačevanjem obveznega zavarovanja, vemo. Večja uveljavitev drugega stebra je lahko zanimiva le za tiste z višjimi prejemki, pa še oni morajo imeti srečo, da njihov pokojninski sklad v pogojih divjega neoliberalizma v sodobnem svetu ne bankrotira, kar smo že doživeli,« je dejala predsednica Susa.
Opozorila je tudi, da je bil sprejet zakon o dolgotrajni oskrbi, ki so ga v Susu pripravljali in nanj čakali dvajset let, sedaj pa sodelujejo pri spremljanju njegovega uveljavljanja v okviru strokovne skupine ekonomsko-socialnega sveta. »Predlagamo, opozarjamo, predvsem pa zahtevamo, da pristojni zakon uresničujejo v skladu s predvideno časovnico. Zaradi hitrega staranja prebivalstva bo pomen dolgotrajne oskrbe iz leta v leto večji, potrebe po storitvah pa vedno bolj obsežne in kompleksne. Dolgotrajna oskrba pri nas postaja eden ključnih stebrov socialne države v 21. stoletju.«
Kot je dejala Ćetković, se pri izvajanju zakona o dolgotrajni oskrbi pojavljajo različne težave. Nekatere so na začetku uvajanja sistema še nekako opravičljive, nekatere pa ob večjem sodelovanju vseh deležnikov, tudi delodajalcev, ne bi bile potrebne. »Razočarani smo tudi nad odgovornimi v nekaterih lokalnih skupnostih, ker so imeli več kot leto dni časa za priprave, pa so se šele sedaj zbudili. Delodajalci pa hočejo zamakniti uveljavitev prispevka za dolgotrajno oskrbo oziroma spremeniti njegovo višino, na kar v sindikatih nikakor ne moremo pristati. V Susu že leta opozarjamo na nedostojne plače in pogoje dela zaposlenih na področju dolgotrajne oskrbe. Že lani smo v javnem pismu vladi predlagali poseben dodatek za deficitarne poklice za zaposlene na področju dolgotrajne oskrbe, saj reforma plač tega ni ustrezno uredila. Zato se pridružujemo predlogu Skupnosti socialnih zavodov za dopolnitev sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je v postopku, da se zaposlenim na področju izvajanja dolgotrajne oskrbe prizna 20-odstotni dodatek k osnovni plači.«

Da se trpljenje ne bi več ponovilo
Po slovesnem odprtju srečanja so se udeleženci napotili na ogled Brežic. Pred spomenik v središču mesta, ki ohranja spomin na kmečke upore v 16. stoletju, na izgon slovenskega prebivalstva iz Posavja v času druge svetovne vojne, na žrtve nacizma in fašizma ter na zmagoviti narodnoosvobodilni boj, pa so položili cvetje, ker si, kot so zapisali, želijo in prizadevajo, »da se trpljenje, ki so ga preživeli naši predniki, ne bi več nikoli in nikjer ponovilo«. Od tam so poslali odprto pismo voditeljem Evropske unije. V njem so med drugim zapisali: »Žal smo v zadnjem času priče grozodejstvom in genocidu, ki ga izraelska vojska izvaja v Gazi, ko zaradi terorističnega napada Hamasa na Izrael in zajetja talcev vsevprek pobija nedolžne palestinske otroke, ženske in druge civiliste v Gazi, ki jih želi očitno fizično uničiti in pregnati iz domov in domovine. Zato se naš Sindikat upokojencev Slovenije pridružuje zahtevam po prekinitvi diplomatskih odnosov Evropske unije z Izraelom, ki mu je treba zapreti vrata v EU. Evropsko komisijo pozivamo, naj suspendira trgovinski sporazum z Izraelom in mu s tem pošlje jasno sporočilo, da so človekove pravice pomembnejše od trgovine.« Voditelje EU so pozvali, naj storijo vse, kar je v njihovi moči, za zaščito nedolžnih otrok, žensk in civilistov v Gazi.
Kot vsako leto so se tudi letos članice in člani Susa pomerili v športnih disciplinah. Prvo mesto je osvojila ekipa Susa iz Gorenjske na čelu z Rudijem Jevškom, drugo ekipa Zahodne Slovenije z Ljubljano in tretje ekipa iz Pomurja. V kulturnem programu na srečanju so sodelovali ljudski pevci iz Vrhpolja pri Šentjerneju, v zabavnem pa Duet Vilka in Zofije Urek. Za čudovit sprejem in pogostitev udeležencev z domačimi dobrotami pa so poskrbeli članice in člani Turističnega društva in Alkobap iz Pišec.
Tomaž Kšela
Delavska enotnost
Ta članek je bil pod naslovom Sus pisal vodstvu EU najprej objavljeni v dvanajsti letošnji redni številki Delavske enotnosti, glasila ZSSS. In edinega rednega periodičnega delavskega časopisa, ki nepretrgoma izhaja že 83 let, od novembra 1942. Ter nujnega vira informacij za vse delavke in delavce, sindikalistke in sindikaliste, delovne ljudi, ki jih zanimajo pomembne, relevantne, kompleksne teme, s pomočjo katerih lahko bolje razumemo svet, v katerem živimo.
Na Delavsko enotnost se lahko naročite tukaj. E-izvod enajste letošnje redne številke (26. 6. 2025) pa je mogoče tudi kupiti, in sicer s klikom na spodnjo grafiko. Berite, da boste vedeli!