Sus za več družinskih zdravnikov

14. 12. 2017

Republiški odbor Sindikata upokojencev Slovenije (Sus) je na seji ta ponedeljek obravnaval zlasti problematiko zdravstvenega varstva in zavarovanja. Zelo enotno je nasprotoval sprejetju finančnega načrta Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) za prihodnje leto.

Po besedah predsednice Francke Ćetković predlagani finančni načrt zdravstvene blagajne ne predvideva dodatnih sredstev za temeljno raven zdravstvene mreže, torej ne omogoča odprave nobenih hudih slabosti, še posebej ni dovolj denarja za zaposlitev novih družinskih zdravnikov. Nevenka Lekše, ki je na predlog Sus izvoljena v novo skupščino ZZZS, bo zato dvignila glas proti predlaganemu načinu financiranja zdravstvene oskrbe prebivalstva. Po njenih besedah na temeljni ravni primanjkuje tudi ginekologov in še nekaterih specialistov. Zato bi bilo dobro sprejeti kar nekakšen ukrep, s katerim bi zdravnike, ki zdaj ne delajo v svojem osnovnem poklicu, napotili na delo v primarni mreži.

Opozorila je tudi na prizadevanja za uveljavitev dveh (A in B) košaric zdravstvenega zavarovanja, čemur je treba odločno nasprotovati. Po njenem mnenju gre za neoliberalni pristop k organiziranju zdravstvenega varstva, ki ga v povezavi z zavarovalniškimi, farmacevtskimi in drugimi kapitalskimi lobiji favorizirajo vodstva zdravniških organizacij. Prav tem lobijem je pred nedavnim pritrdil tudi predsednik države Borut Pahor. Po njenih besedah mora naša država z zakonom opredeliti, kaj vse sodi v pravice zavarovancev iz javnih sredstev. Za te pravice je treba še naprej zbirati sredstva na podlagi solidarnostnih načel. Javno zdravstvo naj bi krilo vse za zdravje pomembne pravice zavarovancev.

Srečko Čater je ob tem opozoril, da za snažilke v zdravstvenih zavodih velja konkurenčna klavzula, zdravnikom pa se dovoljuje, da delajo tudi za štiri različne nosilce dejavnosti. Opozoril je tudi na državno politiko, ki hoče zamenjati uspešnega direktorja celjske bolnišnice zgolj zato, ker se je uprl prevzemu bolnišnice v Topolšici. To možnost, ki jo zdravniki izkoriščajo, bi po njegovih besedah morali prepovedati.

Franjo Krsnik pa je navrgel, da bi država morala mladim zdravnikom po diplomi zagotoviti možnost pripravništva. Republiški odbor je zato Lekšetovi naložil, naj na seji skupščine ZZZS glasuje proti predlaganemu finančnemu načrtu in obrazloži svoj glas.

Člani republiškega odbora so kritično govorili tudi o pripravljanju zakona o dolgotrajni oskrbi. Podpredsednik Susa Franci Magister je dejal, da zakon zamuja zlasti zato, ker bi država, ki za ta namen noče dati denarja, to skrb rada prevalila na posameznike. Ćetkovićeva pa je menila, da bi ta zakon morala pripraviti oseba, ki bi znala uskladiti vsaj tri različne interese, prisotne tudi v državnih organih. Obrazložila je tudi razloge za nasprotovanje spremembi zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ker je bila pripravljena na podlagi analize le do 60 let starih prebivalcev, starejših analiza ni upoštevala. Nasprotovala je predlogu, da bi najvišji znesek teh prejemkov znašal le tri četrtine zneska minimalnega preživetja (331 evrov). Zavzela se je za dvig minimalne plače in sprejetje košarice minimalnih življenjskih potrebščin za starejše.

Predsedniki območnih odborov Susa so poročali o akcijah in dosežkih. Izstopali so Gorenjci, ki so svoje članstvo povečali za 43 odstotkov in želijo za svoja srečanja pridobiti nekdanje sindikalne pisarne v Škofji Loki in na Jesenicah. Na Ptuju so se dogovorili za ustanovitev socialne komisije, ki bo članom v stiski pomagala pri iskanju rešitev.

Metka Roksandić, ki Sus zastopa v Ferpi (Mednarodni sindikalni zvezi starejših), je omenila resolucijo te zveze, ki si prizadeva za pomembnejšo pozicijo v Evropski konfederaciji sindikatov in boljši stik z nacionalnimi sindikalnimi zvezami.

Člani republiškega odbora so se dogovorili, da bodo delovni načrt za prihodnje leto sprejeli v začetku prihodnega leta, podlaga zanj bodo načrti območnih odborov, ki morajo biti sprejeti pred koncem januarja. Srečanje junija 2018 bo organiziral območni odbor v Ljubljani.

F. K.

Share