77 let Delavske enotnosti: Berite, da boste vedeli!

22. 11. 2019

Brez delavstva ni sindikata in brez enotnosti delavstva ni sindikalnega boja. K množičnosti delavstva v sindikatu in k enotnosti njenih članov želi prispevati, kot pišemo v njeni novi redni številki, tudi Delavska enotnost, danes glasilo ZSSS, drugače pa edini redni periodični delavski časopis, ki nepretrgoma izhaja že 77 let, od novembra 1942.

Časopis, spočet v vihri vojne, se zdaj v viharju kapitalizma sooča s prav tako velikimi izzivi kot takrat, če ne še večjimi. Na svojem začetku je bil preganjan, potem v novi državi Jugoslaviji skupaj s čaščenjem dela nujen, sedaj, v razmerah, ki jih diktirajo stroški in dobički ter bilance in še zlasti preobilica novic, pa postaja bolj ko ne le strošek. Tudi znotraj ZSSS, kjer se (še vedno) razmišlja, kakšne kanale informiranja uporabiti, vedoč seveda, da moramo »priti do ljudi«.

Če lahko »vse« dobimo na svetovnem spletu, zakaj bi sploh še plačevali nekaj tako arhaičnega, kot je tiskani časopis? Digitalizacija in spremembe v družbi močno slabijo tradicionalne medije, še usodneje nanje vpliva položaj novinarjev. Je na mestu vprašanje, kaj je bilo prej, kura ali jajce: imajo mediji problem zaradi manka kakovostnih in neodvisnih novinarjev ali novinarji zaradi lastništva medijev? Novinarji so vse bolj prekarci, vse bolj odvisni od dobre volje lastnikov medijev, ki so tudi lastniki kapitala in firm, ki v teh medijih oglašujejo. Krog je sklenjen zlasti zato, ker ne podpiramo več kritičnih in raziskovalnih medijev in toleriramo (tudi spletno) kritizerstvo in nespoštljivo pljuvanje brez argumentov – ventil, ki je dobrodošel tako kapitalu kot politiki, saj čisti nezadovoljstvo že pred ekranom, da ne pride na ulice, v sindikate, na volišča …

Vprašajmo se, komu lahko verjamemo, zlasti pa, kaj so kakovostne novice. Namesto vzpostavljanja skupnosti, ki nas druži v delavskem boju, se naša pozornost zaradi vse večje gore informacij, lažnih, zlasti pa politično in interesno pogojenih novic, pogosto drobi in nas razdvaja. To pa je za delavski boj najbolj nevarno. Enotnost v boju je tista, ki bo omogočila več pravic in bolj kakovostne pravice. In ta ni v všečkanju, ampak v aktiviranju. Kapital je, žal, veliko bolj enoten in povezan. Leta 1942 so vedeli, zakaj dati delavskemu časopisu ime Delavska enotnost.

»Novinarstvo je tudi to: dati glas posebnim, izjemnim osebnostim,« je v eni od nedavnih kolumn za Nedelo napisala novinarska kolegica Vesna Milek. V Delavski enotnosti dajemo glas tistim, ki jih mnogi drugi prezrejo, ker nimajo moči in sredstev, kot ga ima kapital. Delavke in delavci zato imajo in morajo imeti svoj medij.

 Delavska enotnost že nekaj časa izhaja kot 14-dnevnik, spremenila je podobo, zasnovo, odhod sodelavcev v pokoj ali na drugo delovno mesto sta nadomestili novi mladi delovni moči. Ostajamo z vami in želimo biti takšni, kot nas potrebujete. Tudi zato vas vedno znova vabimo, da nam poveste, kaj se vam dogaja, da bomo objavili, kar želite sporočiti sindikalni in širši javnosti. Tudi Delavske enotnosti ni brez bralcev. In enotnosti delavstva ni brez povezanosti in razumevanja tega, kar se nam dogaja. Zato slogan: Berite, da boste vedeli! ponavljamo tako pogosto.

Letos ob rojstnem dnevu Delavske enotnosti ne pripravljamo  odmevnejšega dogodka ali publikacije, spomniti pa vas želimo na monografijo, ki je izšla ob njeni 75-letnici. Za prihodnje leto snujemo razstavo naslovnic Delavske enotnosti in zapisov o praznovanju prvega maja, s katero bomo pospremili okrogle obletnice, ki se bodo takrat zvrstile in so povezane z delavskim bojem in ZSSS. Zaznamovali bomo 130-letnico praznovanja delavskega praznika na ljubljanskem Rožniku, 30-letnico delovanja ZSSS in 60-letnico obstoja Doma sindikatov v Ljubljani.

Tudi vse to potrjuje, da nismo od včeraj!

Mojca Matoz

Bi brali več? Priskrbite si svoj izvod Delavske enotnosti

Na Delavsko enotnost, tako na redne kot tematske številke, se je mogoče naročiti na tej povezavi.

Na novembrsko tematsko številko Delavske enotnosti o mladih in sindikatih z naslovom Mladost je norost, ki izide naslednji teden, pa se lahko samo še danes naročite tukaj.

Share