Če ni naše delo nič vredno, protestiramo! – ZSSS podprla protest ob letošnjem 8. marcu

29. 2. 2024

ZSSS je na pobudo našega Sindikata Mladi plus podprla protest ob letošnjem 8. marcu, mednarodnem dnevu ženski, ki ga že več let zapored pripravljajo članice društva Iskra. Letošnja tema protesta je izredno sindikalne narave: sodelujoče bo opozorile na podplačanost in slab položaj žensk delavk v t. i. feminiziranih poklicih, v službah, ki jih v največji meri opravljajo ženske (čiščenje, vzgoja in izobraževanje, delo trgovk, medicinskih sester ipd.) Protest bo v petek, 8. marca, ob 16:00 na Kongresnem trgu v Ljubljani. Podprli so ga tudi nekateri sindikati dejavnosti ZSSS.

»Protestiramo, ker je 8. marec internacionalni dan boja vseh žensk za socialne, ekonomske in politične pravice. To je dan protestov, to je dan stavk in vztrajnega boja tako proti kapitalizmu kot patriarhatu. Osmi marec je dan, ko ženske zavzamemo ulice in trge ter pravimo: dovolj je! Ko praznujemo letošnji 8. marec, smo s svojimi mislimi povezane z bojem in trpljenjem žensk v koloniziranih deželah, prežema nas sovraštvo do njihovih izkoriščevalcev, navdihujejo nas uspehi v njihovem boju. To je dan, ko tkemo sestrske vezi z vsemi ženskami sveta; to je dan solidarnosti s palestinskimi ženskami. Verjamemo v skupen boj vseh izkoriščanih in zatiranih kot predpogoj osvoboditve vseh nas. Verjamemo, da je feministični boj prioritetno politično in ekonomsko vprašanje. Ali smo svobodne vse, ali pa nobena. Smo delavke. Smo čistilke, učiteljice, medicinske sestre, študentke, taksistke, bolničarke, tajnice, vzgojiteljice, šivilje, kmetice. Čistimo, prodajamo, kuhamo, vzgajamo. Smo matere, babice, hčerke. Smo tiste, ki nevidno, tiho, poslušno in pridno opravimo večino gospodinjskega in skrbstvenega dela. Protestiramo, zato ker je delo žensk v družbi nevidno, necenjeno in neplačano. Protestiramo, zato ker naše delo družbi ni nič vredno. Smo prezaposlene in podplačane! Čistimo in gospodinjimo doma, hkrati pa vzgajamo otroke ter vse življenje skrbimo za brate, partnerje, starše in stare starše. Oni pravijo, da je to ljubezen – me pravimo, da je neplačano delo. Oni mislijo, da je naša skrb za bližnje samoumevna – me zahtevamo, da se jo prepozna kot delo, brez katerega družba ne more obstajati. Za delo v maloprodaji, vzgoji in izobraževanju, čistilnih servisih in v dolgotrajni oskrbi nam dodelijo plačo, ki je nižja od minimalne – ker je za ustvarjanje profita naše delo na videz obstransko in nepomembno – me smo prepričane, da mora biti vsako delo dostojno plačano in zahtevamo enako porazdelitev dobičkov od našega dela!

Naše delo ni neplačano zato, ker bi bilo manj vredno. Naše delo ni nevidno zato, ker ne bi bilo pomembno. Delo žensk je v kapitalističnem patriarhatu manj cenjeno samo zato, ker smo ženske. Dovolj nam je dvojnega izkoriščanja! Zahtevamo, da se reproduktivno delo žensk prepozna kot delo. Zahtevamo, da zanj prejmemo dostojno plačilo. Predvsem pa zahtevamo podružbljanje reproduktivnega dela – da se vzpostavijo mehanizmi socialne države, ki bodo naše delo prenesli z ramen posameznice v roke skupnosti. Osvobajanje žensk od njihovih tako imenovanih naravnih zadolžitev namreč ne more reševati vsaka družina posebej. Za to mora poskrbeti celotna družbena ureditev. z javnimi vrtci, menzami, skupnostnimi prostori, domovi za ostarele, porodniškim dopustom za oba starša in ostalimi socialnimi ukrepi. Me pravimo – dovolj je vseh oblik izkoriščanj in zatiranj! Dovolj prekarnosti in revščine! Dovolj diskriminacije, nasilja, vojn!« so zapisale organizatorke.


Se vidimo na Kongresnem trgu!

8. marec je dan žensk. Je mednarodni praznik žensk. Dan, ko se spomnimo dosežka žensk v družbenem razvoju, dan, ko se poudarja potreba po njihovi ekonomski, politični in socialni enakopravnosti. Ženske v družbi, na žalost, še vedno marsikje niso obravnavane enako kot moški, še vedno so velikokrat žrtve nasilja in diskriminacije, pa je pred letošnjim mednarodnim dnevom žensk zapisala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. »Tudi na področju dela je diskriminacija, na podlagi spola, žal še vedno prisotna. Marsikje so ženske za isto delo plačane manj kot njihovi moški kolegi, težje napredujejo, na razgovorih za delo se jim še vedno zastavljajo z zakonom prepovedana vprašanja, ki se nanašajo na načrtovanje rojstva otrok ali skrb za družino in podobno. Zato je prav, da poleg osmo marčevskih praznovanj in rož tudi poudarimo, da smo še daleč od družbene enakosti spolov

Na ZSSS se ves čas zavzemamo za enakopravnost vseh, ne glede na spol, rasno ali drugo prepričanje, vero izpoved ali kakršnokoli drugo osebno okoliščino. Ob 8. marcu pa posebej opozarjamo na neenakost žensk na trgu dela: na njihovo podplačanost, slabe delovne pogoje, oteženo možnost napredovanja, prikrito izgorelost, neenak položaj. Položaj žensk na trgu dela in v delovnih razmerjih pri nas je zlasti otežen v t. i. feminiziranih poklicih, poklicih, ki jih v največji meri opravljajo prav ženske, je jasna Lidija Jerkič. »Ta dela so nujna za dobro delovanje družbe in prav je, da delavke ta dela opravljajo v dostojnih pogojih in za dostojno plačilo, ki omogoča kaj več od golega preživetja. Letos bodo ob dnevu žensk naše misli še posebej s čistilkami, kuharicami, vzgojiteljicami in njihovimi pomočnicami, z učiteljicami, medicinskimi sestrami in vsemi drugimi delavkami, katerih delo je nevidno, premalo cenjeno in podplačano. Na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije podpiramo vsa prizadevanja ob mednarodnem dnevu žensk in pozdravljamo protest 8. marca, ob 16. uri, na Kongresnem trgu v Ljubljani.«

Share