Dostojno delo v Sloveniji umira

5. 10. 2012

Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so na novinarski konferenci v petek, 5. oktobra 2012, ob 7. oktobru, svetovnem dnevu dostojnega dela, ki je letos posvečen vse bolj perečemu problemu dela in zaposlovanja mladih, opozorili na nižanje kakovosti zaposlitev in dela, pomanjkanje kakovostnega dela in spoštovanja delavcev ter priznavanja delavskega prispevka k uspešnosti gospodarstva in razvoju družbe.

 

Izvršni sekretar ZSSS za mednarodno področje in informiranje Pavle Vrhovec je predstavil koncept, in pomen dostojnega dela, sam svetovni dan dostojnega dela ter problematiko dela in zaposlovanja mladih, ki ji je posvečen letošnji svetovni dan dostojnega dela.

 

Marko Tanasić, koordinator zagovornikov projekta ZSSS in Slovenske filantropije »Integracijski paket za brezposelne migrante, prosilce za azil in begunce«, je opisal nedostojne razmere, ki jih dandanes vse pogosteje izkušajo delavke in delavci (nedostojno obravnavanje nadrejenih in delodajalcev, izsiljevanje, delo brez delovne in zaščitne opreme, neizplačevanje plač, neizplačevanje prispevkov za socialno varnost, nezakonito in predčasno odjavljanje iz zdravstvenega zavarovanja, nepriznavanje odmora, počitka, dopusta, bolniškega dopusta, podpisovanje bianco dokumentov,….), ki kažejo na to, da so delavci povsem brez moči in s premalo zaščite, delodajalci pa lahkotno uveljavljajo načelo »vzemi ali pusti«.

 

Izvršni sekretar ZSSS za pravno področje in področje delovnih razmerij Andrej Zorko pa je izpostavil, da je vsled slepemu sledenju profita vse manj spoštovanja delavcev in njihovega prispevka pri ustvarjanju nove vrednosti. Del dostojnega dela so tudi dostojne življenjske razmere, pa tudi pravna razmerja, v okviru katerih delo poteka. Z uveljavljanjem vse bolj negotovih in nestandardnih oblik dela dostojno delo v Sloveniji umira, reforma trga dela pa se ne bi smela posvečati le odpravi segmentacije t.i. trga dela na delavce z zaposlitvami za nedoločen čas in delavce z zaposlitvami za določen čas, ampak bi se morali tudi odpravi segmentacije, ki jo trpijo tisti, ki delajo v bolj prekernih oblikah dela, kakor je honorarno delo, študentsko delo, podjemno delo, lažna samozaposlenost, agencijsko delo, …
pa tudi neutemeljenih razlik kakovosti delovnih razmerij med različnimi generacijami. Sindikati od države zahtevajo, da zagotovi pogoje za dostojno delo, in ukrepa proti tistim, ki jim je izkoriščanje delavk in delavcev postalo nacionalni šport, je poudaril.

 

Več o dostojnem delu in problematika dela in zaposlovanja mladih v spodnjih priponkah!

 

 

Share