Fiskalno pravilo bi znižalo pokojnine

9. 5. 2013

Če bo fiskalno pravilo zapisano v ustavo, se bodo morale zmanjšati tudi pokojnine, saj je pokojninska blagajna ena od javnih blagajn. ZSSS in Sindikat upokojencev Slovenije (Sus) zato nasprotujeta vnosu tega pravila v ustavo, so predstavniki ZSSS in SuS sporočili na novinarski konferenci v torek, 7. 5. 2013. Proračun je za izplačevanje pokojnin leta 2012 prispeval 1,5 milijarde evrov. Upoštevanje fiskalnega pravila (izravnava javnofinančnih prihodkov in odhodkov) pomeni, da proračun tega denarja več ne bo namenjal za pokojnine. Pokojnine bi se morale ustrezno zmanjšati, verjetno kar za 30 odstotkov, pri čemer so bili upokojenci že prizadeti z izločitvijo varstvenega dodatka iz pokojninske blagajne. Veliko jih je ostalo tudi brez letnega dodatka (regresa).

 

ZPIZ je leta 1990 imel rezerve za izplačilo več kot dveh pokojnin. Ko smo se leta 1996 odločili za zmanjšanje prispevka delodajalcev s 15,5 na 8,85 odstotka, smo uvedli davek na plačilno listo. Pred leti smo ta davek ukinili, delodajalci pa le pri nas plačujejo pol manj kot zavarovanci. Hkrati so upokojenci tisti, ki s svojim prispevkom in odrekanjem vzdržujejo še znosne razmere.

 

Osrednje sporočilo novinarske konference je namenjeno vladi in poslancem, ki naj fiskalnega pravila ne vnašajo v ustavo. Drugo sporočilo pravi, da se je treba pred odločitvijo posvetovati tudi s predstavniki upokojencev. Tretje sporočilo pa je v tem, da je uravnavanje javnih financ dolgoročni projekt, saj razmer čez noč ni mogoče spremeniti. Udeleženci novinarske konference so omenili tudi ukrepe pri pokojninah, ki jih predvideva nov vladni program stabilnosti. Avtomatično prilagajanje upokojitvene starosti podaljšani življenjski dobi ni sprejemljivo. Predlog uvedbe obveznega drugega pokojninskega stebra pa bi zmanjšal solidarnost in koristil interesom kapitala, so še poudarili.

Share