Sindikat Glosa proti razrešitvi uslužbenca na ministrstvu za kulturo Marka Jenšterleta

11. 4. 2023

Sindikat kulture in narave Slovenije – Glosa je ministrici za kulturo Asti Vrečko poslal odprto pismo, v katerem izraža zgroženost nad razrešitvijo Marka Jenšterleta, ki je vse do danes izjemno uspešno vodil Službo za slovenski jezik pri istoimenskem ministrstvu. Ministrica mu je namreč – zaradi njegovega nastopa na 16. nujni seji Odbora za kulturo Državnega zbora Republike Slovenije 27. februarja 2023, kot pravijo v sindikatu – minuli petek preklicala pooblastilo za vodenje omenjene službe.

Kaj je izrekel pretresljivega gospod Jenšterle na nujni seji, posvečeni (ne)uporabi slovenskega jezika na spletnih digitalnih platformah in operacijskih sistemih, ki so v uporabi v naši državi?, se sprašujejo v Sindikatu Glosa.
»Povedal je, da je Komisija za slovenski jezik pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti prva opozorila na problem, s katerim se ukvarja vesoljna Slovenija, da dve inšpektorici ne zmoreta razumeti enostavnega določila drugega odstavka 20. člena Zakona o javni rabi slovenščine, da je tudi stališče službe ministrstva takšno, da je zakon treba spoštovati in da zakon veljá za vse elektronske komunikacijske in kontrolne naprave, kjer mora biti omogočena izbira slovenščine in upoštevan slovenski črkopis

To stališče je zapisano tudi v Resoluciji o nacionalnem programu za kulturo 2022-2029, dodajajo. »To stališče je tudi uradno objavljeno na spletni strani ministrstva za kulturo. To stališče so podprle pravne službe Avto-moto zveze Slovenije, Zveze potrošnikov Slovenije, Ministrstva RS za kulturo in Sindikata Glosa. Kljub temu se stvari ne premaknejo. Vprašati se moramo, ali smo sploh vredni države, ker če pademo na tej točki, potem je brez pomena, da govorimo o nacionalni zavesti, odnosu do države in podobnem. Resolucija o nacionalnem programu za jezikovno politiko je bila pred časom v državnem zboru sprejeta s 100 odstotki glasov, kar pomeni, da je to izrazito nepolitična téma in bi težko našli koga v državnem zboru, ki bi bil proti uporabi slovenskega jezika v Sloveniji. Kot je povedala že evroposlanka Irena Joveva, gre enostavno za to, da je treba multinacionalke, ki se obnašajo tako nesramno do nas, prisiliti, da se bodo začele obnašati, kot je treba. To je, med drugim, povedal gospod Jenšterle. Poklon, ker je povedal resnico in samo resnico!«

Več o pozivu sindikata k doslednem izvajanju zakona o javni rabi slovenščine pri uporabi slovenskega jezika na digitalnih platformah in v elektronskih komunikacijskih ter kontrolnih napravah ter o apelu ministrici, naj popravi svoj zdrs, pa v njihovem odprtem pismu, dostopnem tukaj.

Share