Informacija o drugem delovnem srečanju delovne skupine za vsebine kolektivnih pogodb

8. 2. 2014

V okviru projekta »Posodobitev industrijskih odnosov skozi spodbujanje prenove kolektivnih pogodb«, ki ga delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada, je 23. januarja 2014 potekalo drugo srečanje delovne skupine za vsebine kolektivnih pogodb.

 

Namen srečanja delovne skupine je bil seznaniti se z vsebinami evropskega okvirnega sporazuma o delu na daljavo, okvirjev ukrepov za enakost spolov in za zaposlovanje mladih, ter opraviti razpravo o načinu implementacije vsebin omenjenih sporazumov v kolektivne pogodbe na različnih ravneh in oblikovati paket priporočil za sindikalne pogajalce.

 

Na srečanje delovne skupine so bili vabljeni člani projektnega tima ZSSS, predstavniki partnerja v projektu – ZDS, strokovnjaki za trg dela, Sindikat Mladi plus ter člani tima pogajalcev v ZSSS, ki sodelujejo v projektnih aktivnostih.

 

Razprava o delu na daljavo je pokazala, da se s takšnim načinom dela v tem času srečujejo predvsem mladi. Pojavile so se nove oblike dela na daljavo, kjer mladi delajo v najetih skupnih prostorih, vendar za različne delodajalce. Pri urejanju dela na daljavo moramo biti še posebej pozorni na pogoje varnega dela ter na vključenost v delovni proces in povezanost z ostalimi delavci ter kolektivom pri delodajalcu.

 

Pri obravnavi zaposlovanja mladih je skupina prišla do zaključka, da je bistvena kreacija delovnih mest, saj bodo mladi tako imeli več možnosti za opravljanje pripravništa (ki mora biti plačano) in tudi več možnosti za izvajanje praktičnega usposabljanja mladih na delovnem mestu. Okrepiti je potrebno mentorstvo v podjetjih ter pričeti aktivnosti za vzpostavitev skladov za izobraževanje med socialnimi partnerji v posameznih sektorjih.

 

Na področju enakosti spolov je potrebno sprejeti ukrepe za omejevanje neugodnega delovnega časa, ter za zagotavljanje enakosti pri pravicah za starše (ponekod se omenjajo samo matere, ne pa tudi očetje). Pozornost je potrebna tudi na področju vrednotenja delovnih mest, ki mora biti nevtralna glede na spol, podjetja pa morajo vzpostaviti mehanizme za spremljanje razlik v plačah na podlagi spola oz. poskrbeti da do teh razlik ne bo prihajalo. Socialni partnerji bodo morali sprejeti tudi ukrepe za omogočanje enakega dostopa žensk in moških do vodstvenih položajev, ki so nedosegljiva predvsem ženskam.

 

Maja Konjar in Staša Pernat Lesjak

Vsebinski koordinatorki projekta

Share