Iz strategije v operativo

2. 3. 2014

Januarja je bilo začetih 143 stečajev gospodarskih družb in 12 nad samostojnimi podjetniki. Alarmantne številke novega grozečega vala stečajev bi morala pri svojih ukrepih upoštevati tudi vlada in ukrepati hitro, je bilo slišati na novinarski konferenci Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) v ponedeljek, 24. 2. 2014. Rešitev gospodarstva niso le strukturne reforme, te so vse bolj le izgovor, tudi gospodarstvo samo mora narediti več za lasten razvoj, vlagati v razvojne oddelke. Te naloge jim do sedaj ni uspelo zadovoljivo opraviti, meni izvršni sekretar ZSSS Goran Lukić. Poleg tega banke, ki so konec lanskega leta dobile trimilijardno kapitalsko injekcijo, še zapirajo svoja vrata za gospodarstvo, državni odločevalci pa nadaljujejo papirnate projekte. Po Lukićevem mnenju je skrajni čas, da se strateški dokumenti spremenijo v operativne in se ti izvajajo.

 

Nižanje plač in višanje davkov nista ustrezni rešitvi

Izvršna sekretarka ZSSS Andreja Poje je prepričana, da je politika varčevanja dosegla svoje meje, Slovenija potrebuje strategijo za zagotavljanje rasti in ustvarjanje novih delovnih mest. Ključno je po njenem prenehanje sprejemanja ukrepov za zaviranje domačega povpraševanja, potrebni so ukrepi za zagon investicijskega cikla. Ni več prostora za nove davke in dajatve, ki bi domačo potrošnjo še oslabili. Ta se znižuje že od konca leta 2011. Po njenem se politiki ne zavedajo, da večina zaposlenih prejema nižjo plačo od povprečja, dve tretjini jih je leta 2012 prejemalo nižjo plačo od 1600 evrov bruto, polovica pa manj kot 1310 evrov bruto oz. manj kot 896 evrov neto. Realno so se plače leta 2012 znižale za 2,4 odstotka, v letu 2013 pa za dva odstotka. Pojetova pa je opozorila tudi na zviševanje cen izdelkov in storitev; največ, za 12,6 odstotka, se je v letu 2013 povišala cena električne energije, komunale za 7,7 odstotka, hrane in brezalkoholnih pijač za 2,2 odstotka … Za krizni davek pri nas ni možnosti, meni Pojetova. To bi zvečalo število revnih zaposlenih in tveganje revščine. Vlada se mora po mnenju Pojetove čim prej lotiti problema prezadolženosti podjetij, ki generira pritisk na ceno dela in pravice delavcev.

 

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je opozoril, da v novem valu stečajev delavci izgubljajo delo. Vlada mora ukrepati hitro. Potrebni so ukrepi za rast slovenske industrije. Težko je razumeti, da banke kljub dokapitalizaciji nimajo interesa, da bi opravljale temeljno funkcijo, tj. kreditiranje podjetij. Brez tega ni poti naprej. Pomembno je, da imajo delavci redne plače, da se redno plačujejo prispevki. To je osnova in ni opravičila za drugačno ravnanje, meni Semolič. Opozoril je tudi na pasti privatizacije oz. razprodaje državnih podjetij. To bi povečalo brezposelnost, saj se ne razmišlja o usodi delovnih mest, ampak gre le za polnjenje javne blagajne. Trojka po Semoliču res ni prišla v Slovenijo, ampak je okupirala slovensko politiko.

Share