Izjava za javnost SDE: Stavka ne more biti tako škodljiva kot odlaganje reševanja nakopičenih problemov

17. 2. 2016

Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE) z veliko zaskrbljenostjo in ogorčenjem spremlja dogajanje v slovenskem elektrogospodarstvu. Njegov proizvodni del se po besedah predsednika SDE Branka Sevčnikarja iz spodaj pripete izjave za javnost ukvarja »ukvarja sam s seboj«, GEN Energija »daje prednost višanju donosa na kapital in izplačevanju dividend«, skupina HSE »pa je v svojih razvojnih načrtih bolj podoben likvidacijskemu upravitelju kot pa skrbnemu upravljavcu strateško pomembnega državnega premoženja«. Šepa tudi reorganizacija gospodarske javne službe sistemskega operaterja distribucijskega omrežja (SODO), so opozorili v izjavi za javnost.

 

»Zaradi navideznega oziroma namerno povzročenega pomanjkanja sredstev, ki se kaže v odlaganju nujnih investicij in v slabem vzdrževanju nekaterih sistemsko pomembnih objektov, lahko tako rekoč že jutri izpade iz omrežja pomemben del slovenske energetike«, opozarjajo v SDE. Ob takrat nujnem uvozu se bodo povečali že prisotni privatizacijski apetiti, zaupanja pa ne vliva niti kadrovska politika vlade.

 

»Delavci v elektrogospodarstvu se teh problemov najbolj zavedamo, saj jih vsak dan občutimo na svoji koži. Ob legitimnih prizadevanjih za ohranjanje delovnih mest in s tem socialne varnosti delavcev v naši dejavnosti pa nam tudi ni vseeno za interese slovenskih porabnikov, ki si zaslužijo varen, stabilen, poslovno vzdržen in cenovno ugoden nacionalni energetski sistem. Navsezadnje smo vsi njegovi uporabniki. Kljub večkratnim sestankom z odgovornimi v energetiki in s socialnimi partnerji se stanje samo še poslabšuje – kot da bi se vse dogajalo po nekem zakulisnem, vnaprej pripravljenem scenariju. Še zlasti neodgovorno je ravnanje vlade, ki se na naše pobude in opozorila sploh ne odziva več, kar kaže na poniževalen odnos do delavcev v elektrogospodarstvu in na brezbrižen odnos do vseh uporabnikov«, je poudaril Sevčnikar.

 

V SDE od vlade pričakujejo jasen in kredibilen načrt o reševanju glavnih organizacijskih, finančnih in kadrovskih problemov slovenskega elektrogospodarstva najkasneje do konca prihodnjega meseca. V nasprotnem bodo prisiljeni »sprožiti stavkovne aktivnosti za izvedbo generalne stavke, ki bo zajela vso slovensko elektrogospodarstvo«. Čeprav se dobro zavedajo težav, ki jih lahko s tem povzročijo, pa bodo te »nedvomno manjše od dolgoročne škode, ki jo bo povzročilo nadaljnje odlaganje reševanja nakopičenih problemov v slovenski elektroenergetiki«, so še zapisali v izjavi za javnost, ki je objavljena spodaj.

 

 

 

 

Share