Javni poziv Sindikata Mladi Plus ob svetovnem dnevu dostojnega dela: Pridružite se nam v boju!

7. 10. 2014

Današnji dan, 7. oktober, je bil leta 2008 razglašen za dan dostojnega dela s strani Mednarodne konfederacije sindikatov (ITUC). Dan je namenjen informiranju o oblikah dela, ki ne ustrezajo pogojem dostojnega dela (tako delo izpolnjevati mora pogoje svobode, enakosti, varnosti in dostojanstva). Da se današnje zaposlitve od te definicije vedno bolj oddaljujejo, je več kot jasno. Vsakodnevno se vedno večje število delavcev po vsem svetu znajde v situaciji, kjer je sprejetje prekerne oblike zaposlitve neizogibno, medtem ko je obstoj zaposlitev, ki nudijo varnost z dostojnim plačilom in pogoji dela vedno bolj ogrožen. Nujnost akcije na področju nedostojnega dela potrjujejo podatki o nekaterih prekernih, torej pravno gledano nestandardnih in negotovih oblikah dela, v zadnjem času v Sloveniji.

 

Avgusta 2014 je bilo med vsemi prostimi delovnimi mesti, objavljenimi na Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje, 81,1 odstotka za določen čas, 18,1 odstotka pa za krajši delovni čas.

 

Vse večja je tudi razširjenost agencijskega dela, lanskega julija je tovrstno delo opravljalo 6665 ljudi, letos julija jih je bilo že 10.638.

 

Samozaposlenih oseb, pri katerih je imela v lanskem letu Slovenija med evropskimi državami najvišjo rast, je bilo letošnjega julija že 64.206 (59.275 leta 2010).

 

Oblika dela, v kateri se znajdejo predvsem mladi, je tudi opravljanje pripravništva. To je lahko plačano ali volontersko, pri čemer mora biti pripravnikom zagotovljeno najmanj povračilo stroškov prevoza in malice. Sprejetje možnosti opravljanja neplačanega pripravništva postaja vedno bolj razširjena. Eden zadnjih primerov je Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, ki je razpisalo 247 volonterskih pripravniških mest v javnih šolah in vrtcih.

 

Volonterska pripravništva so med drugim prisotna tudi v pravosodju, zdravstvu, v državni upravi in upravi lokalnih skupnosti. Na področju obveznih pripravništev je primer dobre prakse opravljanje pripravništva v socialnem varstvu, kjer so v okviru javnega razpisa za spodbujanje zaposlovanja iskalcev prve zaposlitve na področju socialnega varstva razpisana plačana pripravništva. Na žalost je ta primer le izjema v poplavi volonterskih pripravništev, a vseeno izjema, ki kaže na to, da so na tem področju mogoče rešitve.

 

Volonterska pripravništva so oblika izkoriščanja in ne smemo dopustiti, da se nam močno znižani standardi dela vsilijo brez boja. Na današnji dan dostojnega dela pozivamo mlade, da se nam pridružite v delovanju proti neplačanim pripravništvom. To lahko storite tako, da nam na naš email naslov (info@mladiplus.si) pošljete informacije o tem, kje se izvajajo neplačana pripravništva. Prejete informacije bomo preverili in objavili na posebej pripravljenem seznamu delodajalcev, pri katerih poteka neplačano delo v obliki volonterskih pripravništev.

Share