Javno pismo poslankam in poslancem državnega zbora glede predlaganih sprememb zakona o dohodnini

24. 9. 2013

Danes v državnem zboru poteka splošna razprava o predlogu vlade, da se ukine usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z inflacijo. V zvezi s tem vas, poslanke in poslanci, želimo ponovno spomniti na naše stališče glede tega predloga. Verjamemo, da boste kot poslanke in poslanci državnega zbora ta stališča upoštevali tako pri današnji razpravi, kot pri nadaljnjem zakonodajnem postopku.

 

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije ostro nasprotujemo spremembi zakona o dohodnini, ki ukinja avtomatično usklajevanje neto letnih davčnih osnov iz davčne lestvice in davčnih olajšav z inflacijo.

 

Ukrep zamrznitve lestvice in olajšav je popolnoma neprimeren, saj se z ukrepi, ki zmanjšujejo neto plače in še bolj zavirajo potrošnjo (ki je poleg investicij tudi ključna za ponovni zagon gospodarske rasti), ne prispeva k izhodu iz krize.

 

Poleg tega ta ukrep bistveno ne bo okrepil prilivov v državno blagajno, saj naj bi javnofinančne prihodke povečal le za 30 milijonov evrov, na drugi strani pa bo imel izrazito negativen vpliv na razpoložljivi dohodek zaposlenih in s tem na njihovo potrošnjo. Opozoriti velja tudi na to, da se zaradi pomanjkanja konkretne politične volje, da bi se naredil red na področju javnih naročil, sive ekonomije in davčnih utaj izgubljajo milijarde EUR!

 

Kot rečeno, gre za ukrep, ki znižuje neto plače zaposlenih in s tem njihovo kupno moč. Zaradi politike varčevanja na vseh ravneh, ki vključuje tudi stalne pritiske na zniževanje plač v javnem in zasebnem sektorju in pritiske, da se le-te ne bi več usklajevale z inflacijo se znižuje potrošnja in to že pet četrtletij zapored. Na razpoložljivi dohodek, kupno moč in potrošnjo ima negativni vpliv tudi povečanje davkov (npr. dvig obeh stopenj DDV). Opozoriti je potrebno tudi na to, da so se bruto plače v prvih šestih mesecih letos glede na enako obdobje lani realno znižale za 2,6 odstotka, neto plače pa za 1,8 odstotka. Hkrati ne smemo pozabiti na to, da v Sloveniji, ki se uvršča v klub najbogatejših držav sveta, kar 67 odstotkov zaposlenih prejema plačo nižjo od slovenskega povprečja, zato bi njihovo nadaljnje zniževanje predvideno z ukinjanjem avtomatičnega usklajevanja neto letnih davčnih osnov iz davčne lestvice in davčnih olajšav z inflacijo zagotovo poslabšalo materialni in socialni položaj zaposlenih.

Share