Kako Slovenija ‘izboljšuje’ položaj delavcev migrantov pri nas?

14. 6. 2013

Predstavnika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) sta na novinarski konferenci v petek, 14. 6. 2013, opozorila na noveliranje zakona o tujcih, s katerim bo Slovenija zaradi medresorskega nesodelovanja najverjetneje bistveno poslabšala življenje in delo delavcev migrantov pri nas.

 

Zakon o tujcih, o katerem je javna razprava zaključena 14. 6. 2013, namreč predvideva uvedbo enotnega dovoljenja za prebivanje in delo, kar pomeni za sedanjo ureditev področja prebivanja in dela delavcev migrantov velike spremembe. Ogrožena utegne biti pravica delavcev migrantov do pridobitve osebnega dovoljenja in spodbujeno veriženje pogodb o zaposlitvi ter oteženo delo dnevnih migrantov v Sloveniji, so opozorili. Dodatno se podaljšuje rok državnim organom za odločanje in vnaša zmedo v delitev pristojnosti med upravnimi enotami in Zavodom Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ), sta še izpostavila.

 

Na splošno pa zakonska novela kaže, da ni bilo dovoljšnjega medresorskega sodelovanja med ministrstvom za notranje zadeve (MNZ) kot skrbnikom zakona o tujcih in ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) kot skrbnikom delovnopravne zakonodaje.

 

Predstavnika ZSSS sta opozorila še na to, da ZRSZ od delodajalcev naknadno in brez vednosti delavca kot stranke v postopku dokaze o sporazumni odpovedi delovnega razmerja dvomljive narave (pogosto izsiljene in/ali ponarejene), kar pa ima za posledico to, da delavci ne morejo pridobiti primernih pravic iz naslova brezposelnosti (tj. nadomestila za brezposelnost).

 

Izpostavila sta še, da ZRSZ napotuje delavce k delodajalcem, za katere bi bilo ob majhnem preverjanju jasno, da ne poslujejo zakonito, saj imajo zaprte ali blokirane bančne račune, kar je tudi področje, ki bi ga morali pristojni (tudi na ministrstvu za gospodarstvo  in tehnološki razvoj, kjer nekritično čislajo t.i. prosto gospodarsko pobudo) izboljšati.

 

Veljalo pa bi tudi spremeniti zakonsko ureditev, po kateri v delovnem okolju invalidizirani delavci, ki imajo v Sloveniji le začasno prebivanje, nimajo pravice do osnovnega zdravstvenega zavarovanja kot ostali (resda polnopravnejši) prebivalci.

 

Oglejte si posnetek novinarske konference ZSSS o tem, kako država ‘izboljšuje’ položaj delavcev migrantov pri nas, 14. 6. 2013!

 

 

 

Share