Naj zdravstvo sprva crkne, potem pa ga bomo popravljali, so rekli v Državljanski gospodarski listi

25. 9. 2013

 

11. septembra 2013 smo na vlado in poslance ter poslanke državnega zbora naslovili odprto pismo z naslovom »Kaj pa dokapitalizacija zdravja?!«, v katerem smo med drugim poudarili, da je pravica do zdravstvenega varstva sicer ustavno zapisana kategorija, a ZZZS bo po lastnih besedah že tretje leto zapored nelikviden – ne bo sposoben poravnavati svojih obveznosti ob zapadlosti. Zato smo vlado in poslanke ter poslance državnega zbora povprašali zakaj se z enako zavzetostjo kot finančni sistem ne (z)more »dokapitalizirati« zdravstvenega sistema v Sloveniji; zakaj se z enako vnemo kot varovanje zdravja finančnega sistema v Sloveniji ne varuje zdravja prebivalcev Slovenije; zakaj se dopušča, da je reševanje zdravstvenega sistema postalo plen interesnih lobijev in politične blokade, kot se je zgodilo prejšnji teden, ko je politična stranka Državljanska lista zavrnila predlog interventnega zakona za zdravstvo?

 

V odgovor smo na ZSSS še isti dan dobili pismo poslanske skupine Državljanske liste, kjer med drugim zatrjujejo, da »predlagana novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju v ničemer ne odpravlja vzrokov za stanje, ki ga moramo sedaj interventno reševati. Dejstvo je, da v slovenskem zdravstvu niz procesov poteka skrajno neučinkovito in da bi prihranki morali izvirati predvsem iz optimizacije delovanja v sistemu.«

 

Danes pa je Gospodarska zbornica Slovenje (GZS) poslala v javnost komentar, v katerem »odločno zavrača reševanje zdravstvene blagajne z novimi prilivi, brez odprave anomalij v zdravstvenem sistemu in brez kakršnekoli resno pripravljene reforme zdravstva«.

 

Logika za temi besedami je torej naslednja: pustimo, da zdravstveni sistem crkne, potem pa gremo v reforme. V vsakem primeru pa »seveda« brez kakršnih koli posegov v »dodatne obremenitve« gospodarstva. Tega istega gospodarstva, katerega znesek neplačanih prispevkov za zdravstveno zavarovanje je bil konec leta 2012 po uradnih podatkih Davčne uprave Republike Slovenije več kot 175 milijonov evrov.

 

 

Share