Odpustki prispevkov za pokojninsko zavarovanje neustavni

21. 12. 2011

Ustavno sodišče je ta teden sporočilo, da zakonska ureditev, ki je delodajalcem dovoljevala odlog, obročno odplačilo ali odpis prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, protiustaven poseg v lastninsko pravico delavcev. Ustavno presojo sta vložila Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in Sindikat kmetijstva in živilske industrije Slovenije (KŽI). 

 

Ob tem so sodniki pojasnili, da gre za neskladje s 33. členom ustave. Poseg države v lastninsko pravico delavca zaradi koristi delodajalca je nedopusten, saj vse tveganje in škodljive posledice nosi le delavec, so zapisali sodniki, davčni organ lahko delodajalcu dovoli obročno plačilo, odlog, oz. odpis obveznosti plačila prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanj, brez sodelovanja in celo brez vednosti delavca.

 

»Odločba ustavnega sodišča je nova velika zmaga Zveze svobodnih sindikatov Slovenije v letu, ki se izteka. Takšni uspehi so našim članom, in tudi nečlanom, naše najlepše novoletno voščilo,« je članom sporočil sekretar ZSSS Milan Utroša. »Ustavno sodišče je s to odločitvijo le potrdilo naša zatrjevanja, da so prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki se odtegnejo od bruto plače delavca, last delavca, in da je prenakazilo teh sredstev zgolj izvrševanje zakonske obveznosti delodajalca, da gredo sredstva, ki so last delavcev na z zakonom določene transakcijske račune, v tem primeru na zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje,« nam je povedal izvršni sekretar ZSSS za pravno področje Andrej Zorko. Po njegovem je zdaj jasno, da delodajalci, ki teh sredstev niso odvajali, niso le oškodovali delavcev, ampak so si nezakoniti prilastili sredstva, ki niso njihova last. Zorko pravi, da odločba ustavnega sodišča ne pomeni, da bodo delodajalci te prispevke začeli naenkrat redno plačevati, ampak bodo morali svojo vlogo odigrati še druge pristojne državne institucije, v prvi vrsti davčna uprava, ki bo prispevke terjala, pa tudi organi pregona, ki bodo neplačevanje prispevkov sankcionirali. Tu bo po njegovem morala svojo učinkovitost povečati t. i. pravna država. »Nedopustno je, da delavci svojih zakonsko določenih in priznanih pravic ne morejo uživati,« dodaja Zorko.

 

Na KŽI pravijo, da bistvo odločitve ustavnega sodišča razumejo kot prepoved zlorabe prispevkov delavcev in prelaganja finančnih problemov podjetij zgolj na njih kot na najšibkejši člen. V zadnjem času je bilo po njihovem zlorab na tem področju vse več, pri čemer so delavci ostajali ne le brez plač, ampak so se zaradi neplačevanja prispevkov brez pokojnin oz. so imeli te nižje. »Z ekonomsko krizo je pojav, da delodajalci iščejo rešitve z neplačevanjem prispevkov in davkov vse pogostejši. To so za krepitev pozicije kapitala zlorabljala povečini slaba podjetja, ki so kasneje kljub temu šla v stečaj, delavci pa so bili ob tem najbolj prizadeti,« je povedal sekretar KŽI Jovo Labanac. Tudi po njegovem odločitev ustavnega sodišča ne pomeni, da kršitev več ne bo, upa pa, da ne bo več takih, ki so se okoriščali z neplačevanjem davkov in prispevkov, tudi če niso bili v resni gospodarski stiski. S tem dosežkom na ustavnem sodišču je po njegovem sindikat naredil prvi korak in »dodatno prispeval k uveljavljanju pravne države in pravičnosti v naši mladi državi«. Sindikat bo svojim članom še naprej pravno in organizacijsko pomagal, da do takih motenj in kršitev, ne bo več, če pa že bodo, bodo člani dobili vso zagotovljeno pravno pomoč, je dodal Labanac.

Share