Poostren nadzor Sindikata Mladi plus in GDDSD: »Stop kršitvam – za dostojno delo!«

24. 5. 2016

Predstavnice Sindikata Mladi plus in Gibanja za dostojno delo in socialno družbo (GDDSD), Teja Jarc in Zala Turšič ter Sara Bagari, so na novinarski konferenci z naslovom »Prepoznajmo kršitve, poznajmo svoje pravice in se borimo za dostojno delo!«, v torek, 24. 5. 2016, najavile začetek večmesečne ozaveščevalno-nadzorniške kampanje teh dveh organizacij »Stop kršitvam – za dostojno delo!«

 

Prekarne oblike dela so vse bolj razširjene, zlasti med mladimi, ki so pripravljeni prevzeti kakršnokoli obliko dela, v to pa jih silita eksistencialna stiska in želja po osamosvojitvi. Žal delodajalci to izkoriščajo in prekarne oziroma negotove oblike dela uporabljajo tudi takrat, ko bi moralo iti za redne zaposlitve oziroma za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas. Sindikat in GDDSD vse pogosteje opažata vse oglasov delodajalcev, kjer opisujejo delo, ki ima vse elemente delovnega razmerja, a želijo delavca ali delavko najeti na drugih pravnih osnovah, kar je nezakonito, saj mora biti v svetu dela ob obstoju elementov delovnega razmerja mede delavcem in zaposlovalcem sklenjena pogodba o zaposlitvi. Zaskrbljujoče je tudi, da vse več (zlasti mladih) ljudi meni, da z angažmajem delavca na drugačni podlagi od te, ni nič narobe.

 

Krsitev StopKrsitvamZaDostojnoDelo Kampanja SindikatMladiPlusZaradi takih oglasov in takega razumevanja ljudmi sta organizaciji sprožili nekajmesečno kampanjo, v kateri bodo sporne oglase za delo prijavljali nadzornim institucijam, posrednikom oglasov, nanje pa bodo tudi opozarjali same ponudnike dela.

 

»Kdaj je postalo popolnoma normalno in sprejemljivo, da se krši zakon? In zakaj tega nihče ne nadzoruje v taki meri, kot je to nujno potrebno? Kljub temu, da smo mladi zaradi okoliščin prisiljeni v to, da sprejmemo kakršnokoli delo, to ne pomeni, da so kršitve sprejemljive. Nujno se moramo zavedati pravic in se zadnje boriti! S to akcijo želimo nasloviti prav to temo,« je poudarila Tea Jarc iz sindikata.

 

»Ob visoki stopnji nepoznavanja delovno-pravne zakonodaje, ki smo jo zaznali med mladimi, smo prepričani, da je ukrepanje nujno. Prisilni s.p. je pogosta kršitev, ob tem pa se iskalci zaposlitev nemalokrat ne zavedajo, kakšne pravice jim pripadajo in da gre v številnih primerih za delovno razmerje in s tem pogodbo o zaposlitvi, ki jim pripada. Zakon nima vrednosti, v kolikor se ga ne uporablja – storili bomo vse, kar je v naši moči, da število kršiteljev zmanjšamo, nujno pa je, da se tudi mladi zavedajo, kam se lahko obrnejo po informacije in kako se lotiti prijav ter boja za pravice. Zavzeti se zase in zahtevati spoštovanje pravic se seveda pogosto zdi tvegano in zbuja strah – ravno zato pa je nujno, da v tem delujemo skupaj. Pridruži se nam, boj za dostojno delo je skupen boj vseh nas,« je dodala predsednica Sindikata Mladi plus Zala Turšič.

 

»Zaznali smo porast števila oglasov delodajalcev, ki predstavljajo nezakonito prakso delodajalcev – gre za oglase za študentsko delo oz. katero izmed drugih prekarnih oblik dela, kjer pa vsebina opisa oglasa za delo kaže na obstoj elementov delovnega razmerja. V primeru, ko so izpolnjeni vsi elementi delovnega razmerja, delavec in delodajalec ne moreta poljubno izbirati, kako bosta oblikovala svoje razmerje, ampak morata po Zakonu o delovnih razmerjih skleniti pogodbo o zaposlitvi. Prav s prikritimi delovnimi razmerji (tudi v obliki študentskega dela) delodajalci vse pogosteje namerno ali nenamerno nadomeščajo potrebo po redno zaposlenih delavkah in delavcih. Kar pomeni, da prikrita delovna razmerja odžirajo delo brezposelnim osebam, konkretno tudi mladim, ki iščejo svojo prvo zaposlitev,« je dodala Sara Bagari iz GDDSD.

 

RokeZig StopKrsitvamZaDostojnoDelo Kampanja SindikatMladiPlusNamen poostrenega nadzora sindikata in GDDSD je spodbujanje delodajalcev, da spoštujejo zakon. Želimo si zmanjšanja števila oblik prekarnih oblik dela, predvsem razširjenosti tovrstnih oblik dela med mladimi, saj verjamemo, da si dostojno delo zaslužimo vsi! Mladi upravičeno zahtevajo priložnost za ustvarjanje lastne prihodnosti in dostojnega življenja.

 

Prvi mesec bodo opozarjali na kršitve, povezane z angažiranjem delavcev prek s. p., drugi na nesprejemljivo izkoriščanje študentskega dela in tretji na nezakonitost opravljanja dela prek drugih oblik civilnega prava. V okviru kampanje bo sindikat tudi 7. 6. 2016 organiziral dan odprtih vrat, na katerem bo delavkam in delavcem, ki že imajo s. p. ali jih v to sili potencialni delodajalec, ponujali brezplačno pravno svetovanje. Vse pozivajo, naj jih prek Facebooka, spletne strani ali kako drugače obvesti (npr. info@mladiplus.si) o morebiti spornih oglasih za delo oziroma drugih s prekarnim delom povezanih spornih praksah.

 

Več v spodaj pripetih dokumentih!

 

 

 

 

 

Share