Poslanci naj zavrnejo prostotrgovinski sporazum CETA!

6. 9. 2016

Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS), Umanotere, Slovenske fundacije za trajnostni razvoj, Greenpeaca v Sloveniji, Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) in Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) so na novinarski konferenci v torek, 6. 9. 2016, predstavili javni poziv poslankam in poslancem državnega zbora z naslovom »Poslanci naj zavrnejo sporazum CETA!«, s katerim so se kritično odzvali na še nastajajoči Celoviti gospodarski in trgovinski sporazum med Evropsko Unijo in Kanado (CETA).

 

»Sporazum CETA je padel na evropskem potrošniškem varnostnem testu, saj ne prinaša prednosti, predstavlja pa prevelika tveganja za potrošnike, glede varstva njihovih pravic, zdravja in zasebnosti., Njegova uveljavitev odpira stranska vrata spornemu sporazumu TTIP, zato poslanke in poslance pozivamo, da sporazum zavrnejo«, je opozorila Breda Kutin iz ZPS.

 

Andrej Gnezda, Umanotera, je dodal: »Postopek potrjevanja sporazuma CETA je presegel meje zdravega razuma. Poslanci še vedno nimajo vseh sklepov, o katerih naj bi odločali, besedilo sporazuma še ni uradno niti ni zaključeno, pričakuje pa se, da sporazum (1500 strani dolgo, zavezujočo mednarodno pogodbo!) potrdijo že septembra. Noben odgovoren parlament ne bi smel pristati na tak postopek!«

»S tem, ko se ustvarja paralelni pravni sistem, predstavlja CETA tudi grožnjo obstoječim in prihodnjim okoljskim standardom. Tudi okoljski predpisi bi lahko bili lahko razumljeni kot ovira trgovanju oz. nepravičnemu oškodovanju investicij podjetja, zaradi katerih bi podjetje tožilo državo. Trgovanje podjetja pa ne bi smelo biti merilo zaželenosti okoljskih predpisov«, je poudarila Katja Huš iz Greenpeacea.

»Poslance in poslanke Državnega zbora Republike Slovenije pozivamo, da zavrnejo sporazum CETA, kot tudi da pozovejo Vlado RS, da zaprosi Sodišče EU za mnenje glede skladnosti bilateralnega investicijskega sodišča s pravnim redom EU. Podpisniki poziva opozarjamo na tveganje, ki se nanaša na mehanizem ICS. Ne vidimo razloga, da bi se država odpovedala svoji suverenosti, ogrozila delavske pravice ter potrošniške standarde v zameno za vprašljive učinke na gospodarsko rast in izvoz«, pa je dodala Andreja Poje iz ZSSS.

Predstavili so še javni poziv, s katerim predstavnike slovenskega ljudstva pozivajo, naj zavrnejo predlog o podpisu, sklenitvi in začasni rabi sporazuma CETA ter naj vladi priporočijo, naj zaprosi Sodišče EU za mnenje glede skladnosti bilateralnega investicijskega sodišča, ki ga predvideva CETA, s pravnim redom EU.

Več v spodaj pripetem pozivu slovenskim parlamentarcem!

 

 

 

Share