Potrebujemo zlato socialno pravilo in ne fiskalnega

10. 4. 2013

Poslanci državnega zbora imajo na dnevnem redu četrtkove izredne seje predlog ustavnega zakona o spremembi 148. člena Ustave Republike Slovenije, s čimer bi v ustavo vpisali zlato fiskalno pravilo. Stališče Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), predstavljeno na novinarski konferenci v sredo, 14. aprila 2013, je, da v Sloveniji potrebujemo zlato socialno in ne fiskalno pravilo.

 

Po besedah izvršne sekretarke ZSSS Andreje Poje slovenska politika do sedaj ni vodila primerne fiskalne politike. Po njenem mnenju imamo tudi preveč občin, ki se niso sposobne same financirati, kar je velik problem za javne finance. Zakaj sploh fiskalno pravili zapisovati v ustavo, če imamo že od leta 1999 v zakonu o javnih financah zapisano, da mora biti proračun uravnotežen med prihodki in izdatki, se je vprašala. To določbo bi bilo po njenem treba začeti spoštovati in jo še razširiti na druge javne blagajne, zdravstveno in pokojninsko.

 

Okrepiti je treba odgovornost in zaveze, da se to fiskalno pravilo začne spoštovati in predvideti sankcije. Sporno je tudi hitenje z uveljavljanjem zlatega fiskalnega pravila, kot ga predvideva spremenjeni 148. člen. Prvič naj bi se uporabili za pripravo proračuna sektorja države že v letu 2015, kar pa ne bo prineslo nič dobrega. Dodatno krčenje javnofinančnih izdatkov na tak hiter način bi po njenem še nadalje slabšalo gospodarsko stanje.

 

Uravnoteženje proračuna je potrebno, vendar na daljši rok in na obeh straneh proračunskih bilanc, je še poudarila in dodala, da dvig DDV ni pravi ukrep za dvig javnofinančnih prihodkov, saj bi to negativno vplivalo na gospodarsko rast, na zaposlovanje in prihodke gospodarskih družb.

 

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je dodal, da je Slovenija sprejela mednarodno zavezo, da fiskalno pravilo prenese v notranjo zakonodajo, vendar ni nujno, da jo vnese v ustavo. Ravno pot, način in dinamika po kateri stabilizirati javne finance so problem. Semolič je spomnil tudi na argument, ki ga je bilo pred časom slišati glede vnosa fiskalnega pravila v ustavo. Gre za omogočanje ustavnemu sodišču, da prepreči referendume, ki bi po mnenju politikov posegli na področje javnih financ.

 

Pri tem se pozablja, »da smo v tej državi vendarle v stanju nekatere reforme tudi sprejeti,« je dejal Semolič in opozoril na socialni dialog. Napaka bi bilo ljudem preprečiti, da na referendumih branijo temelje socialne države, saj se mnoge pravice vežejo na proračun, meni predsednik ZSSS, ki se zavzema za »zlato socialno pravilo«. Z njim bi recimo omejili brezposelnost, je razmišljanje politikov obrnil Semolič in se zavzel za pakt razvoja.

Share