Pred začetkom pogajanj o pokojninski reformi

18. 9. 2012

Predstavnika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), predsednik ZSSS Dušan Semolič in izvršna sekretarka za socialno področje ter varnost in zdravje pri delu ZSSS Lučka Böhm, sta na novinarski konferenci 18. 9. 2012, dan pred začetkom pogajanj o predlagani pokojninski reformi, predstavila prvi odziv ZSSS na predlog sprememb zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2).

 

Opozorila sta, da se v sredo, 19. 9. 2012 pričenjajo pogajanja o zakonu in da se lahko zgodi, da bodo pogajanja o zakonu končana prej, kot pa bo poglavje o pokojninski reformi izpogajano v socialnem sporazumu za obdobje 2012-2016.

 

Lučka Böhm je predlog zakona ocenila kot razmeroma ugoden, saj je precej upošteval zahteve ZSSS, ki so bile postavljene v pogajanjih s prejšnjo vlado, predvsem pa je v njem vsebovana naša glavna zahteva, da mora biti 40 let pokojninske dobe brez dokupov dovolj za starostno pokojnino brez malusov. Pozitivno je ocenila še, da je vlada sledila našemu predlogu, da se obdobje za odmero pokojninske osnove glede na določila prejšnje pokojninske reforme s 30 skrajšajo na 28 let najugodnejših zaporednih let minus tri najslabša leta.  Dobro je tudi, da so v zakonu predvidene subvencije delodajalcem, ki bodo zaposlovali delavce starejše od 60 let in mlade delavce pod 26 letom starosti.

 

Vendar pa je po besedah Böhmove predlagane upokojitvene pogoje treba v zakonu še izboljšati, predvsem za ženske, ki jim jih sedaj predlagana določila občutno poslabšujejo. Zato bo ZSSS predlagala, da se jim potrebna pokojninska doba s sedanjih 40 zniža na 38 let, tako kot je to urejeno sedaj. Poleg tega bo ZSSS zahtevala, da se v zakonu ustrezno uredi tudi pogoje upokojevanja tistih, ki so začeli delati že zelo zgodaj in tistih, ki so študirali.  Predlagala bo tudi izenačitev trajanja bonusov in malusov, saj so v predlogu zakona bonusi začasni, malusi pa trajni. ZSSS bo v pogajanjih še predlagala, da se kot ciljno nadomestitveno razmerje med plačo in pokojnino v zakonu zapiše v višini 72,5 odstotka.

 

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je izrazil upanje, da bodo pogajanja o pokojninskem zakonu potekala brez pritiskov v obliki groženj z bonitetnimi hišami, Bruslja in podobno. Dejal je, da je na pokojninsko reformo treba gledati širše, saj ne bo uspešna, če na bo delovnih mest, če se ne bo zaposlovalo mladih in če delodajalci ne bodo imeli delovna mesta za starejše delavce. Obsodil je poskuse, da bi se prenizke pokojnine in revščino upokojencev skušalo reševati z uvedbo malega dela, saj to ni rešitev, kot to kažejo tudi izkušnje nekaterih drugih držav.

 

Ocenil je, da je v predlogu zakona popolnoma odpovedalo varstvo pričakovanih pravic in da je zato treba najti rešitve, ki ugodne tudi za tisto skupino delavcev, ki so danes oziroma že dalj časa brezposelni in prejemajo nadomestila za brezposelnost. Kot slabost zakona je navedel, da se predlagatelj zakona striktno izogiba problemu financiranja pokojninske blagajne, zato bo ZSSS predlagala izenačitev prispevne stopnje delodajalcev in delavcev, saj je Slovenija edina država v EU, v kateri delavci plačujejo v pokojninsko blagajno več, kot pa delodajalci. Omenil je tudi ustanovitev demografskega sklada kot dodatnega vira financiranja pokojnin, del sredstev zanj pa bi lahko dobili tudi iz davka na finančne transakcije. Poudaril je tudi, da ne bo nič hudega, če zakon ne bo začel veljati s prvim januarjem prihodnjega leta, saj je najbolj pomembno, da dobimo kakovosten zakon, ki ga ne bo treba spet spreminjati.

 

Oglejte si tudi posnetek novinarske konference ZSSS s prvimi odzivi na predlagano pokojninsko reformo, 18. 9. 2012.

Share