Sindikalne centrale predstavile predlog prenove definicije minimalne plače

5. 5. 2015

Predstavniki sedmih reprezentativnih sindikalnih central (Konfederacija sindikatov 90 Slovenije, Konfederacija sindikatov javnega sektorja, Konfederacija sindikatov Slovenije – Pergam, Neodvisnost, konfederacija novih sindikatov Slovenije, Slovenska zveza sindikatov – Alternativa, Zveza delavskih sindikatov Slovenije – Solidarnost in Zveza svobodnih sindikatov Slovenije) so na novinarski konferenci v torek, 5. 5. 2015, predstavili predlog sprememb opredelitve minimalne plače. Sindikati se zavzemajo za izvzem dodatkov za neugoden delovni čas iz minimalne plače (gre za tri dodatke – za nočno delo, nedeljsko delo in delo ob praznikih) in bi bili poslej plačani posebej.

 

Sindikalne centrale bodo po zakonu o referendumu in ljudski iniciativi zbirale državljansko podporo in po postopkih ljudske iniciative sprožile zakonodajni postopek za izboljšanje zakona o minimalni plače (za to bodo potrebovali najmanj pet tisoč podpisov volivcev, zbrati pa jih bo potrebno v 60 dneh). S tem se bo delno popravila veliko krivico, da delavci z minimalno plačo, ki delajo ponoči, v nedeljo ali med prazniki, ne dobijo prav nobenega denarnega dodatka, medtem ko so vsi prejemniki višjih plač upravičeni do teh dodatkov po kolektivni pogodbi.

 

Redefinicija minimalne plače in izvzem omenjenih dodatkov ne bo vodil v splošno zvišanje minimalne plače in ne bo ogrozil gospodarstva oziroma makroekonomskega položaja Slovenije, so prepričani predlagatelji. Minimalna plača sicer letos znaša 790,73 evra bruto, glede na lansko leto se povišala za 1,58 evra bruto, uradno pa jo prejema okoli 40 tisoč delavk in delavcev, približno šest odstotkov zaposlenih.

 

Oglejte si tudi posnetek novinarske konference sindikalnih central o redefiniciji minimalne plače, 5. 5. 2015!

 

 

 

Share