V sindikatu mladih podpirajo bojkot pouka na daljavo

9. 2. 2021

Danes se v osnovne šole po vsej državi po četrtkovi odločitvi vlade, da ukrepov zaradi vse manjših epidemioloških razlik med posameznimi deli države ne bo več sprejemala regionalno, ampak za vso državo, vračajo učenke in učenci prve triade, v polnem obsegu pa spet delujejo tudi vsi vrtci.

Odprtje šol so pozdravili tako starši, šolarke in šolarji, kot tudi zaposleni v vzgoji in izobraževanju, vsi že pošteno utrujeni in marsikje tudi izčrpani od večmesečnega šolanja na daljavo, sedenja pred računalnikom, pouka pred Zooma in podobno. Ob tem pa so izrazili upanje, da se bodo lahko v šole kmalu vrnili tudi drugi učenci in učenke. K čimprejšnjemu odprtju srednjih šol pa medtem pozivajo v dijaški iniciativi Zahtevamo šolo, kjer so za danes napovedali bojkot pouka na daljavo. Že prejšnji teden so želeli dijaki svojo zahtevo po čimprejšnji vrnitvi v šole predstaviti tudi ministrstvu za izobraževanje, a so jim tam sporočili, da nimajo časa in sestanek preložili na današnji dan. Dijaki in dijakinje so odgovor razumeli kot provokacijo, saj so že pred tem napovedali, da bodo danes bojkotirali pouk in se odklopili s spleta.

Podporo pri bojkotu pouka so jim izrazili tudi pri Sindikatu Mladi plus, sindikatu študentov, dijakov in mladih brezposelnih ter mladih prekarnih delavk in delavcev, ki je del ZSSS. Dijakinje in dijaki vedo, zakaj gredo offline, poudarjajo v sindikatu mladih.

»Na Sindikatu Mladi plus vse od ustanovitve delujemo tudi kot zagovornik pravic dijakov in dijakinj, torej skupine mladih, ki so jo ignorantski in nerazumni ukrepi vlade v boju z novim koronavirusom oropali kakovosti bivanja in možnosti razvoja, na kar je do zdaj opozorilo že nešteto strokovnjakov in strokovnjakinj, vse od pedagogov in pedagoginj, psihologov in psihologinj do zdravnic in zdravnikov,« so zapisali že pred dnevi. »Do zdaj je popolnoma jasno, da učne ure na spletnih orodjih na dolgi rok nikakor ne morejo zagotoviti ustreznega prenosa znanja in da ima manko socializacije ali celo osamitev nepopravljive posledice – ne samo na usvajanje šolskega kurikuluma, temveč znanja nasploh (da o psihofizičnih posledicah niti ne govorimo). Zato na Sindikatu Mladi plus izražamo podporo vsem dijakinjam in dijakom, ki zahtevajo dostop do kakovostnega srednješolskega izobraževanja in življenja onkraj štirih zidov doma. Ponovno opozarjamo: tako dolgo, kot so šole zaprte v Sloveniji, niso nikjer v Evropi!«

Čas je, da vlada ob sprejemanju vseh političnih ukrepov, še posebej tistih, ki zadevajo najranljivejše družbene skupine, kamor spadajo tudi mladi, začne upoštevati mnenja strokovnjakov in strokovnjakinj, izpostavljajo na sindikatu. Slednji so že večkrat argumentirali, zakaj je smiselno, da se vrata šol odprejo, in da je ob upoštevanju ustreznih higienskih in zdravstvenih standardov izobraževanje v učilnicah varno, dodajajo.

»Dijakinje in dijaki, ki za torek, 9. februarja, napovedujejo šolsko stavko, torej bojkot spletnih predavanj, imajo pri tem vso podporo našega sindikata. Ob tem želimo poudariti, da Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport v skoraj enem letu ni želelo pristati niti na dialog z mladimi, kaj šele, da bi poskrbelo za opremo šolskih prostorov s prezračevalnimi sistemi, ki dokazano znatno preprečujejo širjenje okužb, namestitev pleski stekel v učilnice ali druge mehanizme za varovanje zdravja, ki so tako cenovno kot tehnično popolnoma izvedljivi,« sporočajo mlade sindikalne sile.

Prav tako izpostavljajo, da zaradi zaprtja izobraževalnih ustanov prisiljeno stagnirajo dijaki in dijakinje poklicnih in strokovnih šol, ki v danih pogojih nimajo nobene možnosti za opravljanje praktičnega usposabljanja, ki je za njihovo izobraževanje temeljnega pomena. Še bolj absurdno pa je, kot opozarjajo, da lahko dijaki in dijakinje, ki so vpisani na programe srednjega zdravstvenega izobraževanja, kot prostovoljke in prostovoljci delajo v zdravstvenih ustanovah, kjer je tveganje za okužbe visoko, medtem ko vrata šol ostajajo zaprta.

»Od vlade in predvsem od ministrice za izobraževanje, znanost in šport zahtevamo, da nemudoma pripravi ukrepe za postopno in varno vračanje dijakov v šole in da zagotovi potrebno opremo in mehanizme za preprečitev okužb v šolah. Šole se morajo čim prej odpreti in mladim omogočiti kakovostno izobraževanje. Ministrica mora vzpostaviti dialog z dijakinjami in dijaki in jih vključiti v procese odločanja.«

Na Sindikatu Mladi plus podpiramo prizadevanja dijakov in dijakinj in upor proti nesposobnosti trenutne politike, povedo še za konec.

Share