Sindikati s številnimi pripombami o SDH

20. 11. 2013

Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in sindikatov dejavnosti, članov ZSSS, so na novinarski konferenci v sredo, 20. 11. 2013, izpostavili točke, v katerih se razhajajo s predstavniki vlade, ki pripravljajo novelo zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH).

 

Predlog zakona je še slabši, kot ga je sprejela Janševa vlada (takrat so zakon poskušali »zrušiti« z referendumom, a ga je ustavno sodišče prepovedalo): pri upravljanju državnega premoženja minimalizira vlogo državnega zbora, medtem ko je socialne partnerje iz tega povsem izločil; cilj zakona mora biti čim boljše upravljanje državnega premoženja, ne pa njegova razprodaja; vlada ni opredelila strateških ciljev upravljanja državnega premoženja in prodaje posameznih podjetij, niti vrednosti naložb (ne gre samo za ekonomske in finančne kazalnike, ampak tudi od števila delovnih mest in kakovosti delovanja električnega omrežja, železniške infrastrukture, telekomunikacij in drugih dejavnosti) in klasifikacije naložb…

 

ZSSS se ne strinja s pripojitvijo Kapitalske družbe (KAD) k SDH, saj ima KAD vsem znane obveznosti do Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ). Predlagajo, da bi se delež Zavarovalnice Triglav prenesel na KAD, ta pa bi se preoblikoval v demografski sklad, ki bi prispeval k dolgoročni vzdržnosti pokojninske blagajne in omogočil hiter odziv na demografske spremembe. SDH naj za dodatne potrebe ZPIZ nakaže KAD oziroma demografskemu skladu deset odstotkov kupnine od prodaje svojih kapitalskih naložb. Dodatna sredstva za demografski sklad bi zagotovili s tem, da bi šlo v sklad tudi dvajset odstotkov dobička energetskih družb. ZSSS zahteva tudi upoštevanje zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju, zato nasprotujejo imenovanju treh članov v nadzorni svet brez glasovalnih pravic. Posebej nerazumljivo je določilo, da morajo imeti fizične osebe, ki bodo člani nadzornega sveta, v zadnjih šestih mesecih funkcijo v politični stranki, na katero so bile izvoljene ali imenovane. Socialni dialog v holdingu lahko zagotovi samo ekonomsko-socialni strokovni odbor (ESS0).

 

Zahteve in stališča ZSSS glede SDH so pripeta spodaj!

 

 

 

Share