Sramota okoli izdajanja A1 obrazcev se še vedno nadaljuje. Delavce se še naprej izkorišča. Država pa še vedno nič.

25. 3. 2015

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je predsedniku vlade dr. Miru Cerarju poslala javno pismo, v katerim ga je vnovič opozorila na »vse bolj razširjen sistemski pojav stihijskega napotovanja delavcev v tujino.«

 

Že v prvem javnem pismu od mednarodnem dnevu boja proti trgovini z ljudmi oktobra 2014 je ZSSS opozorila, da je izvirna težava v lahkotnem ustanavljanju in zapiranju podjetij »poštnih nabiralnikov« oz. »zombi podjetij«, ki ne izpolnjujejo pogojev za normalno in zakonito funkcioniranje, ter nekritičnem izdajanju potrdila A1 za namenom začasne napotitve delavcev takim podjetjem.

 

Novembra 2014 je ZSSS premiera dr. Mira Cerarja povabila, da obišče svetovalnico za migrante ZSSS, v odgovoru 8. decembra 2014 pa je premier med drugim zapisal, da »gre za vsebino, ki ji je potrebno nameniti posebno pozornost. Predsednik vlade in pristojne službe so bile na to že opozorjene, tako z vaše strani, kot tudi s strani Inšpektorata Republike Slovenije za delo. S ciljem, da bi vzpostavili ustrezne sisteme kontrol, že potekajo dogovori in usklajevanja med pristojnimi ministrstvi in službami«.

Tokrat je ZSSS dr. Mira Cerarja usmerila na članek iz Dnevnika z naslovom »Pot v bedo bosanskih delavcev v Nemčiji tlakovalo slovensko podjetje«, v katerem novinarka Marjeta Kralj med drugim napiše: »V soncu, dežju, pri temperaturah pod ničlo in v vsakem drugem vremenu je 28 delavcev slovenskega podizvajalca Birogradnje na različnih bavarskih gradbiščih po 10, 15 in celo 17 ur na dan izgorevalo zadnje tri mesece, ne da bi za to prejeli plačilo. Kot pripovedujejo, so se pred dobrim tednom dni temu uprli in takrat se je za njihovim šefom Elvisom Kaltakom izgubila vsaka sled.

Večinoma bosanski delavci so ostali skoraj brez hrane in denarja, ker Kaltak očitno ni plačeval najemnine za njihova bivališča, pa jim je grozila še izselitev.

Kaltak ima sicer v Sloveniji le še nabiralnike – s svojimi podjetji pri nas že od leta 2011 praktično ne posluje več, saj tudi državi ne plačuje nobenih davkov. Kaltgrad oziroma Tomograd je po Ajpesovih podatkih že od leta 2013 izbrisan, ker dve leti zapored ni oddal letnega poročila, iz istega razloga zdaj poteka tudi izbris Bis gradenj. Čeprav je opravljanje dejavnosti v matični državi po evropskih predpisih pogoj, da lahko podjetje svoje delavce napoti na delo v tujino, Kaltakova podjetja doslej niso imela težav pri pridobivanju dovoljenj za te napotitve, tako imenovanih obrazcev A1, ki jih izdaja Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).«

ZSSS je premiera dr. Mira Cerarja opozorila, da je taka praksa in sistemska podpora takim delodajalcem že »mednarodna sramota«, ki bi se lahko zajezila »z ustreznim selekcijskim postopkom pri izdaji A1 obrazcev«.

»Končajte že enkrat to mednarodno sramoto, ki jo povzroča Slovenija sebi in delavcem,« je premiera dr. Mira Cerarja še pozvala ZSSS.

 

 

Share