Strokovno usposabljanje »KAKO MERITI PSIHOSOCIALNE OBREMENITVE IN DONOSNOST PROMOCIJE ZDRAVJA?«

13. 9. 2016

V okviru projekta »Ocenjevanje izvorov psihosocialnih tveganj v zdravstvenih, socialnih in izbranih dejavnostih javnega sektorja: e-orodje za celovito podporo promociji zdravja zaposlenih« Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU), Inštitut za produktivnost in Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) organizirajo strokovno usposabljanje o obvladovanju psihosocialnih tveganj s pomočjo orodja e-OPSA za ocenjevanje izvorov psihosocialnih tveganj.

 

Psihosocialna tveganja povečujejo verjetnost za zdravstvene zaplete pri zaposlenih, doživljanje prekomernega stresa, preobremenjenosti, izgorevanja, odsotnosti z dela. Prav tako vplivajo na zmanjšano učinkovitost in storilnost na delovnem mestu. Zato je pomembno psihosocialna tveganja obvladovati.

 

ZRC SAZU je razvil orodje e-OPSA za ocenjevanje izvorov psihosocialnih tveganj. Njegovemu namenu in uporabi pri oblikovanju ocene psihosocialnih tveganj in ukrepov bo posvečen prvi del strokovnega teoretičnega in praktičnega usposabljanja, v drugem delu pa bo predstavljeno upravljanje psihosocialnih obremenitev pri delu z organizacijskega in ekonomskega vidika. Prikazani bodo stroški, donosnost in drugi ekonomsko finančni vidiki promocije zdravja. Udeleženci bodo spoznali in se naučili uporabljati novo e-orodje KALDOZ (kalkulator stroškov in donosnosti ukrepov promocije zdravja). Več o programu najdete v spodaj pripetem dokumentu.

ZRC SAZU logoAli veste, da je 50–60 odstotkov vseh izgubljenih delovnih dni mogoče pripisati stresu in psihosocialnim obremenitvam? Ali veste, da je promocija zdravja na delovnem mestu lahko zelo donosna (2,5 do 4,8 evra na vložen evro)?

 

Usposabljanje je brezplačno in namenjeno vsem, ki se ukvarjajo z varnostjo in zdravjem pri delu (strokovnim delavcem varnosti pri delu, zaposlenim neposredno pri delodajalcu, za katerega naloge opravljajo; strokovnim delavcem za varnost pri delu, zaposlenim v podjetjih z dovoljenji za opravljanje strokovnih nalog na področju varnosti pri delu; delodajalcem, ki sami pri sebi prevzamejo strokovne naloge varnosti pri delu; kadrovnikom in delavskim zaupnikom za varnost in zdravje pri delu). Strokovni delavci za varnost pri delu bodo kot udeleženci tega usposabljanja prejeli Potrdilo o udeležbi, s podeljenimi kreditnimi točkami (8 točk, v skladu s Pravilnikom o stalnem strokovnem izpopolnjevanju in usposabljanju na področju varnosti in zdravja pri delu (UL RS, št. 109/2011).

 

Usposabljanje bomo izvedli v devetih slovenskih regijah, več o lokacijah in terminih najdete v spodaj pripetih dokumentih! Želeno je, da izberete regijo, kjer delate. V primeru zapolnitve mest v določeni regiji vam bomo sporočili regije s termini, ki so še prosti.

InstitutZaProduktivnost LogoPrijave zbiramo s prijavnico, ki je pripeta spodaj, in jo izpolnjeno pošljete na elektronski naslov vesna.djokic@sindikat-zsss.si.

 

OPOZORILO:
Pogoj za pristop na usposabljanje je računalniška pismenost udeleženca ter lastni prenosni računalnik, saj je polovica časa usposabljanja namenjena praktičnemu preizkušanju e-orodij (e-OPSA in KALDOZ). Če udeleženec ne prinese s seboj svojega prenosnega računalnika, mu udeležba na usposabljanju ne bo omogočena.

 

Projekt »Ocenjevanje izvorov psihosocialnih tveganj v zdravstvenih, socialnih in izbranih dejavnostih javnega sektorja: e-orodje za celovito podporo promocij zdravja zaposlenih« je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja na delovnem mestu v letu 2015 in 2016 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

 

 

 

 

Share