Z volonterskim pripravništvom se ne smemo hvaliti

13. 3. 2013

Odbor za mlade ZSSS in Sindikat Mladi plus sta na novinarski konferenci, 13. 3. 2013, opozorila na pomembnost slovenskim razmeram primerne implementacije programov jamstev za mlade v Sloveniji in začasne podatke iz ankete o pripravništvu in praksi v Sloveniji. Razmere na t. i. trgu dela so za mlade zelo težke, njihove zaposlitvene možnosti, tudi v bolj negotovih oblikah dela, pa vse bolj pičle.

Slovenija bi morala zaradi drastične rasti brezposelnosti mladih v zadnjem letu izboriiti financiranje iz evropskih sredstev in uveljaviti jamstva za mlade do 30. leta starosti, ne le za tiste do 25. leta, kakor to predvideva odločitev ministrov za delo EU.

Na spletno anketo o pripravništvu in praksi v Sloveniji je doslej odgovorilo 345 ljudi, podatki pa kažejo, da je več kot polovica tistih, ki so odgovarjali, opravljala pripravništvo, največ v vzgoji in izobraževanju, zdravstvu, državni upravi,…. Pripravništvo so večinoma opravljali na univerzitetni stopnji izobrazbe, največkrat je trajalo med 9 in 12 meseci, za skoraj polovico pa je bilo opravljeno pripravništvo obvezen del izobraževanja. Skoraj polovica ni dobila povrnjenih potnih stroškov ali stroškov za malico, skoraj dve tretjini pa za delo med pripravništvom ni dobila plačila (dobra polovica pa ni dobila nobenega plačila, tisti, ki so bili boljše ‘sreče’, pa so večinoma dobili skupno nekaj sto evrov).

Zaskrbljujoče je tudi, da so mladi mnenja, vsaj skoraj polovica sodelujočih v anketi, da jim pripravništvo ni pomagalo pri kasnejšem zaposlovanju.

Share