ZSSS komentira: Ali si minister Čufer išče službo v Londonskem City-u oziroma v imenu koga napoved izstop Slovenije iz skupine, ki želi uvesti davek na finančne transakcije?

7. 5. 2014

Včeraj smo si lahko prebrali izjavo finančnega ministra Uroša Čuferja iz Bruslja, kjer je povedal, da »Slovenija razmišlja o izstopu iz skupine držav, ki želijo uvesti davek na finančne transakcije, saj ekonomska logika za tem davkom ne drži«.

 

Če osvežimo spomin:

Po poročanju medijev je Evropska komisija predlog za uvedbo tega davka razgrnila v septembru 2011. V začetku lanskega leta je predlagala, da bi bilo trgovanje z delnicami in obveznicami obdavčeno po stopnji 0,1 odstotka, trgovanje z izvedenimi finančnimi proizvodi pa po stopnji 0,01 odstotka. Nato so sredi lanskega leta evropski poslanci podprli zamisel o izvzetju transakcij za kapitalsko in likvidnostno krepitev bank ter vsaj na začetku nižje stopnje davka na transakcije z državnimi obveznicami in posle pokojninskih skladov, a preboja glede tega zaenkrat še ni.

 

Davek med drugim želijo uvesti  Francija, Nemčija, Avstrija, Belgija, Grčija, Italija, Portugalska, Španija, Slovaška in Estonija, namero o pristopu k pobudi pa je nakazala še Nizozemska. Medtem mu daleč najodločneje nasprotujeta Velika Britanija, ki se boji bega investitorjev iz londonskega Cityja, največjega evropskega finančnega središča.

 

Konec aprila je sicer sodišče EU zavrnilo tožbo Velike Britanije glede do danes neuvedenega davka na finančne transakcije, ki jo je ta vložila aprila lani. Britanci so navedli, da je nepravičen do držav, ki davka nočejo uvesti, sodišče pa je med drugim ugotovilo, da je za ocenjevanje njegovega vpliva prezgodaj.

 

No, minister Čufer je očitno pač drugačnega mnenja, saj je včeraj povedal, »da bo izplen (davka na finančne transakcije) bistveno manjši, kot je bil predviden«.

 

No, ko smo že ravno pri drugačnih mnenjih:

17. februarja 2012 je Algirdas Šemeta, Evropski komisar za obdavčenje in carinsko unijo, revizije in boj proti goljufijam imel v Londonu govor z naslovom »EU tax coordination and the financial sector«. V svojem govoru je med drugim povedal tudi naslednje: »Samo v Združenem Kraljestvu je predvideno, da bo davek na finančne transakcije (FTT) nabral okoli 10 milijard EUR ali 8,4 milijard £ letno prihodkov. To je velik znesek, ki se lahko uporabi za produktivne investicije ali reševanje globalnih izzivov, kot so na primer razvojne ali klimatske spremembe. Če pa to številko postavimo ob rob lanskoletnemu znesku izplačanih bonusov v Londonskemu City-u, pa vidimo da je slednji znesek 14 milijard £ glede na podatke Nacionalnega statističnega urada Združenega kraljestva. 

Če je lahko tolikšen znesek plačan v enem samem sektorju, ali je tako problematično pomisliti na to, da se ga uravnoteži z majhnim davkom kot prispevkom v javne finance?«

 

Pri vprašanju uvedbe davka na finančne transakcije torej ne gre »samo« za  ocenjevanje njegovega vpliva. Gre za osnovno vprašanje: na strani koga ste, spoštovani minister Čufer? Globalnega finančnega sektorja, ki je bolj kot to finančno brezno brez dna (spomnimo se kako hitro je Evropska centralna banka evropskim bankam zagotovila več kot 1000 milijard evrov posojil po izjemno nizkih obrestnih merah) – ali na strani javnega interesa suverene države, ki ne poklekne izsiljevanju (bega) kapitala in ki vidi v davku na finančne transakcije zametek povsem konkretne reforme globalnega finančnega sistema?

 

Vprašanje za ministra Čuferja je bolj kot ne retorično. Je pa zanimivo, da je bil minister Čufer v zadnjih šestih mesecih kar nekajkrat v Londonu, marca letos recimo prav v londonskem Cityu na tako imenovanem road show-u. In seveda ne pozabimo 23. aprila, ko je v družbi predsednice vlade v odstopu Alenke Bratušek v londonskem Cityu skupini morebitnih vlagateljev, predvsem predstavnikom različnih finančnih institucij, predstavljal reforme, ki jih je izvedla Slovenija ter proces privatizacije.

 

Dva tedna za tem obiskom v londonskem Cityu pa sledi včerajšnje »razmišljanje« o izstopu iz skupine, ki želi uvesti davek na finančne transakcije. Ali si minister Čufer išče službo v londonskem Cityu?

Share