ZSSS komentira: Gospodarski kriminal ne pozna krize

11. 4. 2013

Nekdanjo direktorico gradbenega podjetja Vegrad Hildo Tovšak so v sredo, 10. aprila 2013, spoznali za krivo kaznivega dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja, in obsodili na dve leti zapora. V četrtek, 11. aprila 2013, pa se na ljubljanskem okrožnem sodišču nadaljuje obravnava zoper nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja in nekdanjega direktorja Pivovarne Laško Boška Šrota zaradi domnevno spornega trgovanja z delnicami Istrabenza. Do kaznivih dejanj naj bi prišlo leta 2007 ob preprodaji 7,3-odstotnega deleža Istrabenza, ki ga je Pivovarna Laško prodala najprej hčerinski družbi Plinfin (za 23 milijonov evrov), nato je pivovarna prodala Plinfin za vsega 7500 evrov Sportini, ta pa 1. oktobra 2007 za 24,9 milijona Microtrustu v lasti Nastje Sušinskega. Istega dne je Microtrust prodal Istrabenzov paket Pom-Investu za 49,2 milijona in s tem zaslužil 24,3 milijona evrov.

 

Ob vseh teh dogodkih pa je Generalna policijska uprava v sredo, 11. aprila 2013, objavila Poročilo o delu policije za 2012. V grafih, pripravljenih na podlagi podatkov policije, je nekaj glavnih poudarkov o obsegu gospodarskega kriminala. Kakor je videti, panoga gospodarskega kriminala krize tudi v času krize ne občuti. V zadnjih petih letih je bila ocenjena škoda gospodarske kriminalitete skupaj prek 1,43 milijarde evrov. A o tem problemu ne boste našli niti besede v priporočilih OECD.

 

Medtem ko gospodarski interesi, oziroma njihov predstavnik, tj. Gospodarska zbornica Slovenije, sicer pozdravlja zavezo k učinkovitemu pregonu gospodarskega kriminala v novi koalicijski pogodbi, se je v zadnjem času raje osredotočila na oviranje javne objave davčnih dolžnikov.

 

 

Share