ZSSS predlaga izboljšave za ureditev agencij za posojanje delavcev

4. 1. 2013

Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so se z vrsto predlogov za izboljšanje ureditve delovanja agencij za posredovanje zaposlitve in zagotavljanje dela odzvali na razkritje nezakonitih pogodb, ki jih je agencija s sedežem na Slovaškem ponujala svojim delavcem za delo v podjetju Žito v Mariboru. Tega posrednika, sicer registriranega v Sloveniji, bi morali zaradi takega ravnanja tako uvrstiti na seznam delodajalcev z negativnimi referencami, ki ga vodi zavod za zaposlovanje.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič, izvršni sekretar ZSSS za pravno področje in področje delovnih razmerij Andrej Zorko ter samostojni svetovalec ZSSS za socialno področje, zaposlovanje in migracije Goran Lukič so poudarili, da so deviacije, nepravilnosti in kriminalna dejanja, povezana z delovanjem teh agencij, ki delavce, zaposlene pri sebi, posojajo drugim podjetjem, na žalost že stalnica in v veliki meri posledica slabe ureditve in nezadostnega nadzora. Agencijsko posredovanje je ena najtežjih oblik diskriminacije in čezmerne eksploatacije delavcev in logična posledica ambicij številnih delodajalcev po čim večjih dobičkih in čim nižjih stroških.

Nesprejemljivo je tudi nedosledno ravnanje velikih agencij-multinacionalk, ki v Sloveniji ravnajo drugače kot drugje po svetu, čeprav do večine kršitev prihaja pri preštevilnih agencijah, ki v Sloveniji vse prelahko poslujejo. Trend množenja teh agencij in večanja števila agencijskih delavcev, skupaj z razraščanjem in poglabljanjem kršitev je nevaren vzorec, ki bi ga moral v Sloveniji regulativno in nadzorstveno preprečevati.

ZSSS predlaga odpravo nejasnosti ločevanja med posojanjem delavcev in izvajanjem storitev, uvesti kvoto za zaposlovanje za določen čas v agencijah, kvoto agencijskih delavcev v podjetjih, vsaj subsidiarno, če ne že solidarno odgovornost delodajalcev-uporabnikov za ravnanje delodajalcev-agencij do agencijskih delavcev, uvesti spoštovanje delovnega prava in delavskih pravic med kazalce poslovne odličnosti, obvezno obveščanje sindikata o številu agencijskih delavcev v podjetjih in razlogih za angažma agencijskih delavcev, agencije obvezati k finančnim garancijam (vsaj v znesku 300 minimalnih plač) za svoje poslovanje, določiti vsaj 500 oziroma 600 tisoč evrov ustanovnega kapitala za podjetja, ki želijo posojati delavce, uvesti sistem licenciranja in v tem sistemu podeljevanja in podaljševanja teh dovoljenj vzpostaviti tudi vlogo za sindikat ter temeljito reformirati inšpekcijski nadzor v Sloveniji (tako tržni, kot tudi davčni in delovnopravni).

Glede na urgentnost razmer in težo kršitev ZSSS pričakuje, da bodo te normativne izboljšave sprožene po skrajšanem postopku.

Share