ZSSS premierju Cerarju ob izvolitvi 12. slovenske vlade: socialni dialog ni zgolj vrednota, ki jo opazuješ. Uporabite ga!

19. 9. 2014

Spoštovani,

 

včeraj je državni zbor imenoval vašo ministrsko ekipo. S tem je bila izvoljena 12. slovenska vlada, za kar vam čestitamo.

 

Pred vami je kar nekaj velikih izzivov. 114.784 iskalcev zaposlitve po današnjih podatkih Zavoda RS za zaposlovanje. 410.000 oseb v revščini oziroma socialni izključenosti v letu 2013, kar je 71.000 več oseb kot v letu 2009. 3.138 kršitev temeljnih pravic delavcev v letu 2013, kar je desetkrat več kot v letu 2009. 902 začetih stečajev med januarjem in avgustom 2014, kar je skorajda petkrat več od istega obdobja v letu 2009.

 

Ob vaši izvolitvi za mandatarja vlade RS 25. avgusta 2014 smo vam ob čestitki tudi zapisali, da verjamemo, da boste v vlogi predsednika Vlade Republike Slovenije tudi ponudili roko socialnim partnerjem kot pomembnim akterjem pri razreševanju vsem nam znanih družbenih izzivov. Že pred tem smo vas spomnili na močnejšo vlogo socialnih partnerjev v vsebinah koalicijskega sporazuma. Socialni partnerji imamo recimo na področju vajeništva in pripravništva ogromno potenciala, kar tudi dokazujejo izjemno uspešne in dolgoletne prakse iz tujine (Nemčija, Danska, itd.). Socialni partnerji smo lahko prav tako izjemno učinkovit povezovalni element med izobraževalnim sistemom ter trgom dela, pri čemer bi veljalo z ustreznimi spodbudami podpreti zagon fundacij socialnih partnerjev, to je instituta, ki je omogočen z zakonom o urejanju trga dela (ZUTD). Ne pozabimo tudi na izjemno pomembno vlogo socialnih partnerjev v vpeljavi vlaganja v menedžerski model, ki se imenuje »Employee Driven Innovation« (EDI), to je inkluziven sistem inovacij »od spodaj«, ki v proces inovacij vključuje prav vse zaposlene. V parafiranem koalicijskem sporazumu ste koalicijski partnerji sicer zapisali, da je socialni dialog vrednota. Naj vas popravimo – socialni dialog ni zgolj vrednota, ki jo opazuješ. Kakor vidite, je socialni dialog tudi še kako pomembno operativno orodje za izhod iz ekonomske in socialne krize, v kateri je Slovenija že kar nekaj časa. Uporabite ga!

 

Seveda pa boste vi kot predsednik vlade s svojo ministrsko ekipo tisti, ki boste že v samem izhodišču narekovali vsebino in način reševanja akutnih družbenih problemov v Sloveniji. In ob številkah, ki smo jih predstavili zgoraj, je pot nadaljevanja restriktivne fiskalne politike, in ki bo nadrejena vsem ostalim politikam, zagotovo napačna pot. Tisto, kar vsi skupaj potrebujemo v tem trenutku, je zavestni izstop iz te smeri, in učinkovito medresorsko sodelovanje, predvsem na relaciji ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ministrstva za gospodarstvo in tehnološki razvoj ter ministrstva za finance. In če že govorimo o odmiku od varčevalne politike, moramo govoriti tudi o finančnih virih. Tukaj pa si poglejte kaj počnejo slovenske banke – slabo leto dni po tistem, ko je država za rešitev NLB, Nove KBM in Abanke namenila več kot tri milijarde evrov, sta vsaj prvi dve v več kot lagodnem položaju. Njuni vodilni sedijo na kupu denarja, banki pa se hvalita z dobički. V pomembni meri sta jih ustvarili na račun »prikritega« dela bančne sanacije: obresti od obveznic, ki jih je država vložila v banke. Medtem slovensko gospodarstvo ječi pod pritiskom plačilne nediscipline, pomanjkanja likvidnosti in povečanih zahtev bank za garancije pri prijavah na javne razpise. V slabih posojilih se vse bolj duši tudi prebivalstvo, ki bo zadnjo sanacijo bank plačevalo še več let. Po drugi strani pa se te iste slovenske banke celo otepajo poceni posojil Evropske centralne banke (ECB) ki so namenjena spodbujanju kreditiranja v območju evra. Od možne ene milijarde evrov so si namreč sposodile 76 milijonov evrov. Naslednji izjemno pomemben finančen vir pa je seveda učinkovito črpanje evropskih sredstev tako iz obstoječe kot tudi iz nove finančne perspektive 2014 2020. Kjer pa poudarjamo, da mora biti v dokumentih, ki so podlaga za črpanje sredstev iz nove finančne perspektive absolutno tudi prepoznana in vključena ustrezna vloga socialnih partnerjev.

 

Mag. Dušan Semolič
Predsednik ZSSS

Share