ZSSS za višje plače

19. 9. 2014

Naša rast BDP še vedno temelji večinoma na izvozu. Razbremenitev plač oz. povečanje neto plač pa bi povečalo tudi kupno moč in potrošnjo gospodinjstev, ki še vedno stagnira. To bi pozitivno vplivalo na prihodke podjetij in posredno tudi na proračun zaradi višjega prihodka iz naslova DDV.

 

Spremembe so potrebne na področju dohodninske zakonodaje – ZSSS je že večkrat predlagala bolj progresivno obdavčitev in razbremenitev srednjega razreda – in pri minimalni plači. Tu je potrebna nova definicija.

 

Plače v Sloveniji stagnirajo že dve leti, njihov delež v BDP pada. Imetniki kapitala so pri nas privilegirani. To kažejo tudi podatki: Skupna implicitna davčna stopnja na kapital 19,6 %, kar je daleč od povprečja EU (kjer znaša 31 %). Pri davku od dohodkov pravnih oseb smo po deležu v BDP na 27 mestu v EU. Implicitna davčna stopnja na delo pa znaša 35,6 % in nas uvršča na 12 mesto.

 

To je le nekaj poudarkov z novinarske konference ZSSS »Kaj pa plače«, na kateri sta v petek, 19. 9. 2014 izvršna sekretarka ZSSS Andreja Poje in predsednik ZSSS Dušan Semolič opozorila tudi na pomen sklepanja kolektivnih pogodb dejavnosti. »Te so pomembne instrument graditve konkurenčnosti v tej družbi. Zato smo tudi večkrat predlagali vgraditev produktivnosti v plačni sistem,« je bil jasen Semolič.

 

Share