Kaj prinašajo novi ukrepi za omejevanje izbruha novega koronavirusa? Pripravili smo povzetek aktualnih odlokov

23. 8. 2021

Objavljamo izseke nekaterih aktov, povezanih z omejevanjem izbruha novega koronavirusa, ki jih je sprejela vlada in imajo začetek veljavnosti 23. avgusta 2021. Povzetek je pripravila naša strokovna služba.

Za kaj točno gre? Kaj se spreminja?

Novela Uredbe o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z virusom SARS-CoV-2 (v uporabi od 23. 8. 2021)

Določeno je financiranje testiranja iz proračuna za:

  • osebe, ki opravljajo delo v zdravstveni dejavnosti,
  • osebe, ki opravljajo delo v dejavnosti vzgoje in izobraževanja, vključno z visokošolsko dejavnostjo,
  • osebe, ki izvajajo socialno varstvene storitve in programe, pri katerih zaradi dela z oskrbovanci teh storitev in programov obstaja neposredna nevarnost za širjenje COVID-19,
  • osebe, za katere je z odloki vlade, s katerimi se določajo ukrepi za preprečevanje in obvladovanje posledic nalezljive bolezni COVID-19, določeno obvezno testiranje na virus SARS-CoV-2,
  • druge osebe, ki lahko povzročijo širjenje COVID-19 v okolju, kjer obstaja neposredna nevarnost za širjenje, zlasti uporabniki zdravstvenih storitev, oskrbovanci socialno varstvenih zavodov, osebe v zavodih za prestajanje kazni zapora, prevzgojnih domovih, centrih za tujce, varnih hišah, azilnih domovih, integracijskih hišah in kriznih centrih za otroke,
  • osebe, ki se zaradi medicinskih razlogov ne smejo cepiti, kar se izkaže z zdravniškim potrdilom.

Za učence 7., 8. in 9. razreda ter dijake pri pouku ter izvenšolskih in obšolskih dejavnosti se izvaja samotestiranje s hitrim antigenskim testom (HAG). Sredstva za izvajanje se zagotavljajo v proračunu Republike Slovenije.


Odlok o določitvi začasnih pogojev za izvajanje dejavnosti v vzgoji in izobraževanju ter visokem šolstvu (v uporabi od 23. 8. 2021 do vključno 29. 8. 2021)

Osebe, ki opravljajo delo v vrtcih in osnovnih šolah, zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, glasbenih šolah, domovih za učence, dijaških in študentskih domovih, organizacijah za izobraževanje odraslih, srednjih in višjih strokovnih šolah ter v visokošolskih zavodih (vzgojno-izobraževalni zavod), morajo za opravljanje svoje dejavnosti izpolnjevati pogoj prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja. Tisti, ki ne izpolnjujejo pogoja prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja, se enkrat tedensko testirajo s HAG v prostorih vzgojno-izobraževalnega zavoda, v katerem opravljajo svojo dejavnost, oziroma v prostorih, ki jih določi predstojnik vzgojno-izobraževalnega zavoda.

Pogoj PCT morajo izpolnjevati tudi vse druge osebe, ki prihajajo v prostore vzgojno-izobraževalnih zavodov in so starejše od 15 let, o čemer jih vzgojno-izobraževalni zavod obvesti na vidnem mestu s pisnim obvestilom.


Odlok o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov (v uporabi od 23. 8. 2021 do vključno 29. 8. 2021)

Športniki in člani njihovih ekip, ki se udeležujejo tekmovanj, drugo organizacijsko osebje, ki sodeluje pri izvedbi tekmovanj, in gledalci se tekmovanj lahko udeležijo, če izpolnjujejo pogoj PCT. Strokovni delavci in voditelji športno rekreativne dejavnosti, ki izvajajo proces športne vadbe ali športno rekreativno dejavnost ter izvajalci programov usposabljanj, se enkrat tedensko testirajo na virus SARS-CoV-2 s testom HAG. Tedensko testiranje ni potrebno, če izpolnjujejo pogoj PCT.

Za osebe, ki še niso dopolnile 15 let, pogoji za športnike, organizacijsko osebje in gledalce športnih tekmovanj ne veljajo, če se tekme udeležujejo skupaj z ožjimi družinskimi člani oziroma skrbniki.

Za športnike in strokovne delavce v športu pri izvajanju športnih dejavnosti iz tega odloka ni v uporabi odlok, ki določa uporabo zaščitne maske.


Odlok o omejitvah in načinu izvajanja ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom na področju voznikov in vozil v Republiki Sloveniji (v uporabi od 23. 8. 2021 do vključno 29. 8. 2021)

Pogoj PCT oziroma enotedensko testiranje za osebe, ki izvajajo dejavnost v okviru:

  1. gospodarske družbe, javne in zasebne izobraževalne zavode in druge pravne osebe zasebnega prava ter samostojne podjetnike posameznike pri izvajanju:
  • dejavnosti usposabljanja kandidatov za voznike motornih vozil;
  1. pravne osebe in samostojne podjetnike posameznike pri izvajanju:
  • programa dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov
  • programa dodatnega usposabljanja za varno vožnjo,
  • programa izobraževanja in dodatnega usposabljanja izvajalcev programov dodatnega usposabljanja voznikov za- četnikov in za varno vožnjo;
  1. pooblaščene organizacije pri izvajanju:
  • začetnih in obnovitvenih usposabljanj voznikov za prevoz nevarnega blaga,
  • usposabljanj in preizkusov znanja za pridobitev temeljnih kvalifikacij za voznike motornih vozil v cestnem prometu,
  • rednih usposabljanj za podaljšanje veljavnosti temeljnih kvalifikacij,
  • preizkusov znanja za pridobitev spričevala o strokovni usposobljenosti upravljavca prevozov,
  • osnovnih strokovnih usposabljanj ter preizkusov usposobljenosti spremljevalcev izrednih prevozov,
  • osnovnih strokovnih usposabljanj in preizkusov znanja kandidatov za cestninske nadzornike in obdobnih strokovnih izpopolnjevanj cestninskih nadzornikov;
  1. Javne agencije RS za varnost prometa pri izvajanju:
  • izobraževanj in dodatnih usposabljanj učiteljev vožnje, učiteljev predpisov in strokovnih vodij šol vožnje,
  • usposabljanj za ocenjevanje na vozniškem izpitu in dodatnih usposabljanj ocenjevalcev na vozniškem izpitu,
  • osnovnega in obdobnega strokovnega usposabljanja ter preverjanja usposobljenosti presojevalcev varnosti cest,
  • edukacijskih in psihosocialnih delavnic,
  • preventivnih programov, kampanj in akcij za varnost cestnega prometa na javnih krajih ter
  • vozniških izpitov.

Potrošniki se lahko udeležijo storitev pod pogojem PCT.

Omejitve in način izvajanja ponujanja in prodajanja ne veljajo za:

  1. pravne osebe in samostojne podjetnike posameznike pri izvajanju:
  • nalog tehničnih služb, strokovnih organizacij in pooblaščenih registracijskih organizacij s področja motornih vozil;

2. pooblaščene organizacije pri izvajanju:

  • postopkov in nalog v tahografskih delavnicah,
  • rednih in vmesnih pregledov cistern ter pregledov vozil

za izdajo certifikatov ADR o brezhibnosti vozil za prevoz nevarnega blaga.


Odlok o omejitvah in načinu izvajanja javnega prevoza potnikov na ozemlju Republike Slovenije (v uporabi od 23. 8. 2021 do vključno 29. 8. 2021)

Za izvajanje avtotaksi prevozov, javnih linijskih prevozov, posebnih linijskih prevozov, stalnih izvenlinijskih prevozov in občasnih prevozov potnikov, je za voznike in potnike obvezna uporaba obrazne zaščitne maske. Pri javnih linijskih medkrajevnih prevozih, posebnih linijskih in občasnih prevozih potnikov, ki se izvajajo z vozili kategorije M2 in M3, je število potnikov omejeno na število registriranih potnikov v vozilu.

Izvajanje avtotaksi prevozov je dovoljeno le, če voznik avtotaksi vozila pred vstopom novega potnika poskrbi za ustrezno dezinfekcijo delov vozila in uporabo obraznih zaščitnih mask in, če voznik enkrat tedensko opravi testiranje na virus SARS-CoV-2 s testom PCR ali testom HAG.

Enako velja za osebje, ki opravlja žičniške prevoze. Uporabniki žičniških naprav in smučarskih prog morajo izpolnjevati pogoj PCT. Izpolnjevanje pogoja PCT ni potrebno za kategorizirane in profesionalne športnike, trenerje in drugo spremljevalno osebje za izvedbo tekem in treningov, ter otrok do vključno 12. leta starosti v spremstvu staršev.


Odlok o začasnih omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji (v uporabi od 23. 8. 2021 do vključno 29. 8. 2021)

Za zaposlene v storitvah higienske nege, nezdravstvenih svetovalnih in terapevtskih storitvah, storitvah strokovnega oziroma poslovnega izobraževanja in usposabljanja, v igralnicah, igralnih salonih in prirejanju posebnih iger na srečo, v sejemski in kongresni dejavnosti, gostinski dejavnosti, nastanitvenih storitvah in v gostinskih obratih, ki nudijo glasbo za ples oziroma družabni program še naprej velja obvezno tedensko testiranje s testi HAG ali PCR, če ti zaposleni niso prebolevniki ali cepljeni proti COVID-19.

Pripravil Matija Drmota, samostojni svetovalec za pravno področje v ZSSS

Še niste članica ali član sindikata?

Preberite razloge za včlanitevizberite svoj sindikat in se včlanite!

Share