Iz Delavske enotnosti, št. 11, leto 2017: Prvi korak narejen

23. 3. 2017

V Domu sindikatov v Ljubljani so veliko mizo, menda še ne pogajalsko, ta ponedeljek zasedli predstavniki sindikatov zasebnega sektorja ZSSS in delodajalcev. Drugi korak bo oblikovanje strokovne skupine obeh interesnih skupin socialnih partnerjev.

Sindikati zasebnega sektorja, industrije in storitev ZSSS so nedavno na posebni konferenci »Pošteno plačilo in osem ur dela« zastavili cilj, da se bodo borili za to, da minimalna plača postane najnižja osnovna plača po dejavnostih. S tem so sindikalni boj ponovno osredinili na osnove, ustrezno plačilo za delo. To delavstvo pričakuje in zahteva, je bilo slišati na prvem srečanju z delodajalci. Anarhija na plačnem področju je popolna, plačnih modelov je zelo veliko, mnogi med njimi so zelo preživeli in ne odražajo dejanskih izplačil.

Zadnja leta se ne pogajamo več o realnih zadevah, je povedala predsedujoča srečanja, predsednica Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (Skei) Lidija Jerkič. Tudi tarifne priloge kolektivnih pogodb ne odražajo (več) realnega stanja, in to bi radi korenito spremenili. Potreben je nov plačni model, delavec mora vedeti, kolikšna je cena njegovega dela, je bilo večkrat poudarjeno na srečanju.

Tudi EKS je leto 2017 posvetil kampanji za povečanje plač

 

Čeprav pogovor na trenutke ni potekal le o platformi za socialni dialog o plačah, kar naj bi bil osnovni namen srečanja, ampak tudi o konkretnejših zadevah, pomislekih in celo zamerah med partnerji, so se zbrani vendarle dogovorili, da vsebinski dialog začnejo. Žogica je sedaj na sindikalni strani. Drugi korak bo tako, da sindikalisti delodajalcem pošljejo svoj predlog z izhodišči, določijo svoje člane strokovne skupine za pripravo izhodišč in »razumen rok« za nadaljnje aktivnosti. Tudi potrpežljivost ima namreč svoje meje. S sindikalne strani je bilo slišati, da se lahko zgodi marsikaj.

Prvi vtis je, da so delodajalci in sindikati (še) na nasprotnih bregovih, kot so tudi pri marsikaterih pogajanjih za tarifne priloge kolektivnih pogodb dejavnosti. Prve reakcije delodajalcev po medijih so bile zato po februarski konferenci dvanajstih sindikatov zasebnega sektorja ZSSS pričakovane, podobno so začeli nekateri med njimi razpravljati tudi na tokratnem srečanju. Mnogi so poudarjali tudi, da bi se kazalo obrniti proti prevelikim obremenitvam dela, ki jih z davki in prispevki predpisuje država, in so skušali zgodbo obrniti v to smer. Spet drugi so se naslanjali na konkretne podatke in razmere, omenjena je bila tudi tematska Delavska enotnost »plačni priročnik«.

A vendar, žogico sta strani, kot kaže, po poldrugi uri »tipanja« vendarle uspeli umiriti do te mere, da sta dosegli vsaj načelen dogovor. »Dajmo si priložnost,« je bila ena spodbudnejših misli tokratnega dobro obiskanega sestanka. Ta je bil šele prvi na to temo, in nihče, tudi sindikati, ki so dali pobudo zanj, ne pričakuje, da se bodo spremembe zgodile čez noč. Morale pa bi se v »razumnem času«.

M. M.

Bi brali več? Priskrbite si svoj izvod Delavske enotnosti!

Share