Nov izračun minimalnih stroškov – prvi odziv ZSSS

14. 10. 2022

Danes na redni seji ekonomsko-socialnega sveta med drugim obravnavamo tudi poročilo o izvedeni raziskavi o minimalnih življenjskih stroških in uskladitev višine minimalne plače. V nadaljevanju podajamo prvi odziv, gradivo moramo namreč še podrobno proučiti.

Nov izračun minimalnih življenjskih stroškov vnaša nekaj vprašanj zlasti na področju uporabljene metodologije. Ker nam je znan zgolj povzetek poročila, ni mogoče primerjati do zdaj uporabljene metodologije s sedanjo. Prav tako je še nepojasnjen nabor izbranih podatkov, saj so kombinacija podatkov iz leta 2018 (zadnji znani) in cen košarice iz (zgolj) septembra 2022. Predvidena rast minimalnih življenjskih stroškov za 9,2 odstotka je tako za nas vprašljiva, sploh če upoštevamo znane podatke o rasti cen hrane v tem obdobju, ki je znašala 22 odstotkov.

Če vzamemo predpostavko, da je izračun v višini 9,2 odstotka dokončen, se postavlja seveda še dodatno vprašanje, namreč upoštevanje inflacije. Ker je napovedana inflacija v podobnem odstotku, bo eden od dvigov ob strogem upoštevanju zgolj nujnih parametrov, ki jih določa zakonodaja, ostal neupoštevan.

Naj spomnimo, da smo sindikati že ob zadnji in predzadnji določitvi višine minimalne plače, pa tudi že letos, zahtevali nov izračun minimalnih življenjskih stroškov. Če bi to prejšnji minister za delo upošteval, bi bila že sedanja minimalna plača višja, nova pa izračunana na podlagi višje obstoječe, torej povečana za inflacijo. Menimo, da bi moral na tak način določiti novo minimalno plačo sedaj, kar utemeljujemo z naslednjim: Inštitut za ekonomska raziskovanja je objavil končno poročilo o izvedeni raziskavi v začetku oktobra 2022, v skladu z njo bi se moral torej znesek minimalnih življenjskih stroškov povišati. Minister za delo mora v roku treh mesecev od objave raziskave v skladu z zakonom o minimalni plači določiti nov znesek minimalne plače, to je še do konca letošnjega leta. Tako določen znesek naj se nato do konca januarja naslednje leto uskladi še z inflacijo (napovedana za leto 2022 je 9,8 odstotka).

V številkah: minimalna plača, ki presega 20 odstotkov minimalnih življenjskih stroškov, bi znašala 803,80 evra neto oziroma 1136,67 evra bruto, po uskladitvi z inflacijo pa še 1136,67 evra bruto, povišanega za 9,8 odstotka, kar znese 1248,06 evra bruto oziroma 876,68 evra neto.

Share