Razstava ob sedemdesetletnici Delavske enotnosti

21. 1. 2013

Delavska enotnost, glasilo Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, se je rodila v ilegali in je, mirno lahko rečemo, otrok upora.

 

Odločitev zanjo je bila sprejeta na ustanovni konferenci istoimenskega gibanja 7. novembra 1942. Delavska enotnost je že dobrih 70 let zvest kronist političnih, gospodarskih in družbenih sprememb. Najprej je spremljala narodnoosvobodilno vojno, potem povojno obnovo in razvoj, samoupravljanje in soupravljanje, nato pa žal tudi propad velikega dela industrije, njeno privatizacijo in “prihvatizacijo”, v zadnjem času manjšanje vloge socialne in pravne države in zdaj še poskuse razgradnje javnega sektorja.

 

Prejšnji ponedeljek, 14. 1. 2013, smo v Miklošičevem parku v Ljubljani na panojih na ogled postavili izsek iz 70-letnega pisanja našega glasila, razstava pa bo na ogled do 27. 1. 2013. Priložnostna razstava je opomin, da so pravice izborjene in ne podarjene, ter da zgodovina (še) ni končana.

 

V četrtek, 17. 1. 2013, pa je v Cankarjevem domu potekala okrogla miza »Delavci na robu preživetja, potrpežljivosti in medijske pozornosti«, na kateri je vrsta kritičnih mislecev sodobne Slovenije analizirala sedanje razmere, iskala vzroke zanje in nizala nasvete, kam in kako (sindikalno in delavsko) naprej. Vtis z razprave v Cankarjevem domu je bil objavljen tudi na spletnem portalu RTV Slovenije.

Share