Obsojamo žaljive lažne informacije, ki jih očitno deli tudi RTV Slovenija! – Prikaz nasprotnih dejstev

14. 4. 2022

V nedeljo, 10. aprila, je bila na TV Slovenija 1 na sporedu oddaja Intervju, v kateri je novinarka Vida Petrovčič gostila nekdanjo generalno direktorico Gospodarske zbornice Slovenije Sonjo Šmuc, danes zaposleno v podjetju Dewesoft. V oddaji si je omenjena novinarka privoščila vsaj en profesionalni zdrs, ki ne pritiče javnemu servisu.

Med pogovorom s sogovornico je navedla: »Druga tema, kjer so ponavadi različna stališča, pa je znižanje dohodnine in s tem povišanje plač, kjer so bili tudi sindikati, nihče ni dobro razumel zakaj, celo sama gospa Jerkič, proti.« Zato smo na ZSSS pisali varuhinji pravic gledalcev in poslušalcev Radiotelevizije Slovenija Marici Uršič Zupan ter odgovorni urednici informativnega programa TVS Jadranki Rebernik.

Zapisali smo:

»V ZSSS najostreje obsojamo tovrstne žaljive lažne informacije, ki jih po novem očitno deli celo javni servis. Ne preseneča nas več, da strankarska trobila, ki sama sebe imenujejo za medije v službi resnice, delijo takšne laži, toda za javni servis, ki je zavezan določenim standardom in spoštovanju Zakona o Radioteleviziji Slovenija, česa takšnega ne bi pričakovali in dejanje najostreje obsojamo. Voditeljica je namreč uporabila že večkrat dokazane laži, ki jih vedno znova širijo privrženci določene politične stranke in smo jih v ZSSS že večkrat odločno in argumentirano zanikali.

Predsednica ZSSS Lidija Jerkič je denimo tudi večkrat pojasnila, zakaj nasprotuje sprejeti dohodninski reformi. Tako je na radijskem soočenju maja lani na Radiu Slovenija v oddaji, iz katere so vzeli njene besede iz konteksta in navajali, da ni znala pojasniti nasprotovanja zakonodaji povedala: »Vseeno pa mislim, da delamo ponovitev iz leta 2008. Takšen način sproščanja je bil takrat empirično dokazano napačen. Dokler bomo lahko to početje financirali s poceni posojili, bo šlo, če pa slučajno pridemo do nove krize, se sindikatom postavlja vprašanje socialne države, pokojninskega in socialnega sistema. In v tej povezavi mi ni všeč, da režemo davke.« V oddaji je še razmišljala: »Kar je problem in kjer nismo prepričani v to, kar vlada govori, je primanjkljaj, ki bo nastal. Če gremo še v dodatne razbremenitve, bomo prišli v situacijo, ki bo popolnoma drugačna od preteklosti. V preteklosti smo družno in skupno tripartitno ugotavljali, da je delo preveč obremenjeno in da je kapital premalo obremenjen, da moramo vzpostaviti ravnovesje med enim in drugim.«

Poudarimo, da se že kažejo znaki, da je imela Lidija Jerkič prav. Nemčija je pred nekaj dnevi znižala napoved svoje gospodarske rasti, kar bo vplivalo tudi na nižjo gospodarsko rast v Sloveniji. Tudi stroški zadolževanja se dražijo, kar pomeni, da bo dohodninska reforma v takšnih razmerah imela verjetno še hujše posledice za proračun, kot je to veljalo v času njenega sprejemanja. In prav na to je Lidija Jerkič opozarjala že maja lani!

Kot je še dodala v oddaji, smo z reformo razbremenili delo in hkrati še kapital. Za problematičen del zakona je označila v zakonodaji predviden nakup lastnih delnic, kar lahko omogoča špekulacije. Kot je še povedala, sindikate motijo razbremenitve kapitala, namesto, da bi šli v obratni smeri. Spomnila je tudi, da bi veljalo razmisliti o davku na nepremičnine: »Gre za nekaj, kar je očitno še vedno nedotakljivo.« Ob tem opozarjamo, da podatki Svetovne banke kažejo, da imamo eno najnižjih obdavčitev nepremičnin. Davek na lastnino znaša tako pri nas samo 0,6 odstotka, v ZDA 3 odstotke in v Združenem kraljestvu 4,1 odstotka BDP. Tudi v obdavčitvi kapitala smo po podatkih iste organizacije izrazito podpovprečni. V Sloveniji so dohodki od kapitala po podatkih Svetovne banke za 76 odstotkov nižji kot v ZDA! Za 64 so nižji kot v Združenem kraljestvu. Od svetovnega povprečja 142 držav pa imamo nižjo obdavčitev kapitala za kar 50 odstotkov. Zakaj torej vladajoči ne pripravijo davka na nepremičnine in bolj ne obdavčijo kapitala? Več lahko najdete tukaj.

Vsekakor je argumentov za nasprotovanje dohodninski reformi še mnogo, med njimi tudi takšnih, da države, ki so nižale davke, niso prišle do obljubljenega blagostanja. Če bi bile stvari tako enostavne, bi šlo državam z nizkimi davki, kot so Romunija, BiH in Bolgarija, gospodarsko izjemno dobro. V Bolgariji denimo vsi plačujejo samo 10 odstotkov dohodnine na vse dohodke od dela in kapitala. Toda država ima še vedno najnižji BDP na prebivalca in najnižji indeks človekovega razvoja v EU! Povsem jasno je, da nizki davki zato ne morejo biti pot k blagostanju.

Menimo torej, da je voditeljica oddaje, ki je se je ob menjavi vodstva RTV Slovenija čez noč spet znašla v osrednjih informativnih oddajah, kršila vsaj 5. člen zakona o RTV, ki navaja, da morajo novinarji spoštovati načelo resničnosti, nepristranskosti in celovitosti informacij. Še nadalje 10. člen nalaga, da v programih RTV Slovenija ni dovoljena politična propaganda. Takšno vodenje oddaje še toliko bolj problematično v predvolilnem času, ko veljajo še bolj zaostreni standardi glede poročanja

Od odgovorne urednice informativnega programa v naslednji oddaji Intervju tako zahtevamo prikaz nasprotnih dejstev, od varuhinje pravic gledalcev in poslušalcev pa, da v izogib podobnim neljubim dogodkom, ki nižajo novinarske standarde in ljudi po krivem predstavljajo v napačni luči, ustrezno ukrepa.

Foto zaslonska slika

Share