Solidarno, srečno, borbeno! Podpora zaposlenim na upravnih enotah, ki z začetkom nove stavke še enkrat več opozarjajo, da je vrag odnesel šalo

13. 3. 2024

Na 54 od 58 upravnih enot v državi so zaposleni, organizirani v okviru našega Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS), danes začeli stavko, ki bo do sklenitve stavkovnega sporazuma potekala vsako sredo. Med njo bodo zaposleni opravljali nujne naloge, nadaljevala pa se bodo tudi pogajanja sindikata z vlado.

Predsednik sindikata Frančišek Verk je danes pojasnil, da gre pri današnji stavki za reševanje ekonomsko-socialnega položaja zaposlenih na upravnih enotah. So namreč najslabše plačani uslužbenci v državnih organih, po drugi strani pa preobremenjeni z velikim številom zadev, ki jih morajo obdelati. Pogosto so neustrezne tudi delovne razmere, v katerih delujejo, ob tem pa se obseg dela veča. Ta se je enormno povečal na področju tujcev, a so po besedah sindikalista težave tudi pri drugih zadevah, gradbenih, kmetijskih, ki jih morajo reševati sproti. Očitno vlade, ne le aktualna, ampak tudi vse dosedanje, »poznajo edino jezik stavke oziroma jezik ulice,« saj naj bi bilo »miroljubno pogajanje bolj ali manj brezplodno«, je ob začetku stavke razmišljal Verk. Na neurejeno stanje na upravnih enotah po njegovih besedah opozarjajo zadnjih deset let, posebej intenzivno zadnjih pet, a se zadeve ne rešujejo. V torek so se sicer sestali z vladno pogajalsko skupino, začeli pogajanja, a brez konkretnih zavez, da se bo kaj izboljšalo, napovedane stavke niso mogli zamrzniti, je pojasnil.

V sindikatu državnih organov so razloge stavko še enkrat več pojasnili na današnji novinarski konferenci. Foto M. P.
Stavkajoči na eni od ljubljanskih upravnih enot. Foto M. P.

Tudi predsednik konference sindikata upravnih enot in predsednik sindikata ljubljanske upravne enote na Tobačni Dragan Stanković je opozoril, da njihovi poskusi prepričati vlado, da je nekaj narobe s položajem zaposlenih na upravnih enotah, trajajo dolgo. Dejal je, da so maja lani zaposleni na upravnih enotah izvedli enourno prekinitev dela, novembra je sledila enodnevna stavka zaposlenih na sedmih upravnih enotah, konec januarja letos pa še stavka na 44 upravnih enotah. Kako veliko je nezadovoljstvo, po njegovih besedah dokazuje tudi dejstvo, da so se današnji stavki pridružili na skoraj vseh upravnih enotah. Med njihovimi zahtevami je sicer zvišanje plač vsem zaposlenim na upravnih enotah za sedem plačnih razredov in izenačitev nazivov zaposlenih na upravnih enotah z nazivi na ministrstvih.

Predsednik Sindikata delavcev zaposlenih v Upravni enoti Ljubljana Bežigrad Slobodan Vuk pa je navedel nekaj konkretnih primerov plač uslužbencev na upravnih enotah. Tako ima denimo uslužbenka z 38 leti delovne dobe neto plačo 928,81 evra, država pa ji mora do minimalne plače doplačati. Neto plača pravnice pa je 1026,26 evra, je navedel. Za ta denar ljudje niso več pripravljeni delati, je opozoril. Odhajajo na bolje plačana delovna mesta v javnem ali zasebnem sektorju. Strokovnjakov, tudi z višjo in visoko izobrazbo, pa za takšno plačilo ne uspejo dobiti. Zato ni mogoče pričakovati, da se zadeve rešujejo v roku, je še izpostavil sindikalist.

Zaposleni na upravnih enotah bodo sicer med stavko izvajali nujne naloge, ki jih določijo načelniki upravnih enot. Med njimi so vročitev dovoljenj za prebivanje tujcem, ki so vozniki v mednarodnem prometu, in novorojencem, prav tako je med temi nalogami izdajanje vozniških dovoljenj, osebnih izkaznic in potnih listin v primerih nujne službene poti v tujino, nujnega zdravljenja in smrti sorodnikov v tujini. Opravljali bodo tudi vpise smrti v matični register, postopke glede hrambe orožja in v zvezi s prireditvami. Omogočeno bo potrjevanje podpore kandidatnim listam pred evropskimi volitvami.

V sindikatu državnih organov sicer napovedujejo, da bodo v primeru, da vlada k reševanju nakopičenih težav ne bo pristopila resno, stopnjevali svoje aktivnosti.

Podpora velja

Stavko zaposlenih na upravnih enotah je sicer podprla tudi ZSSS in naši sindikati dejavnosti. »Že skoraj leto dni si prizadevate za dvig osnovnih plač, za izenačitev nazivov na upravnih enotah in na ministrstvih ter za ureditev dodatka za blagajniško poslovanje. Bolj realnih, poštenih, sindikalnih in nujnih zahtev ne bi mogli postaviti. Dejstvo, da se je povezalo 54 od 58 upravnih enot v Sloveniji navdaja z upanjem, da bodo vaše zahteve slišane in uslišane! Zveza svobodnih sindikatov Slovenije izreka priznanje vašim naporom za boljše, bolje plačano, varno in spoštljivo delovno okolje ter vas v vašem boju podpira. Solidarno, srečno, borbeno!« je zapisala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. »Že od lanskega maja zahtevate dvig osnovnih plač za 7 plačnih razredov vsem zaposlenim, izenačitev nazivov na upravnih enotah s tistimi na ministrstvih in ureditev dodatka za blagajniško poslovanje. In, ja, vemo, da boste med stavko opravljali vse tisto, s čimer boste pomagali ohranjati varnost in zdravje ljudi. Sedaj stavkate že na 54 od 58 upravnih enot; nadejamo se, da bodo tudi kolegice in kolegi na upravnih enotah Laško, Lenart, Ljutomer in Tržič sprevideli, da je treba stopiti skupaj. Morda boste takrat, ko s sedanje 95-odstotne podpore dosežete 100-odstotno podporo, odpravili tudi pišmevuhovsko držo odločevalcev in mačehovski odnos države. Verjamemo, da boste v prizadevanjih za izboljšanje svojega položaja uspeli, saj vam odločnosti, vzdržljivosti in potrpljenja ne manjka. Da ste ta pravi, izpričujeta že vaše vztrajanje in stopnjevanje sindikalnih aktivnosti v zadnjem letu!« pa denimo sporočajo iz Sindikata Glosa in Svobodnega sindikata Slovenije.

Share