Sodniki ne smejo legalizirati ignorance socialnega dialoga

12. 1. 2011

Predstavniki sindikalnih central so na novinarski konferenci v sredo, 12. 1. 2011, izrazili ogorčenje nad odločitvijo vladajoče politike, da zaradi morebitnih posledic naknadni zakonodajni referendum o nepravični pokojninski reformi pošljejo v oceno ustavnemu sodišču. Gre za zlorabo instituta pravne države, ki kaže na prestrašenost vladajočih, ljudje pa imajo vso pravico odločati o tako pomembnem vprašanju, so prepričani.

 

Odločitev državnega zbora, da z ustavno presojo ustavi zbiranje podpisov za referendum o pokojninski reformi, kaže na strah pred ljudmi. K temu je treba dodati strašenje s kolapsom javnih financ, zanemarjanje dejstva, da sta javni dolg in finančne težave posledica odločitev teh politikov, da pomagajo finančnemu sektorju, ki je v veliki meri odgovoren za krizo, in izvajanje nečloveških strukturnih reform.

 

Kljub vsemu bo odločitev ustavnega sodišča po pričakovanjih sindikalistov streznila politike, saj v Sloveniji socialnega dialoga, sredstva in kazalca družbenega razvoja, ne smemo suspendirati. »Ustavno sodišče ne more biti v funkciji političnega sodišča, da bo arbitriralo katera reforma je ta prava. Ne more biti ustavno sodišče v funkciji dnevnopolitičnih potreb, ne more biti servis vlade,« je med drugim poudaril predsednik ZSSS Dušan Semolič.

 

Več o povedanem na novinarski konferenci si lahko preberete v Delavski enotnosti, glasilu Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Share