Protestna vožnja po ljubljanskih ulicah: Taksisti jasno in glasno pozvali k odpravi diskriminatornih ukrepov

16. 2. 2021

Danes okoli poldneva v Ljubljani praktično ni bilo mogoče priklicati taksija, čeprav naj bi jih bilo v mestu okoli 800. Velike družbe so ugasnile svoje dispečerske centre, taksisti pa so se odpravili na protestno vožnjo po ulicah. Ta je potekala tudi po Dalmatinovi, mimo Doma sindikatov, pred katerim se je odvila novinarka konferenca sindikata taksistov, ki je del Sindikata delavcev prometa in zvez Slovenije (SDPZ).

Razlog za prekinitev dela in protest taksistov je diskriminatoren in nesmiseln vladni odlok, po katerem se morajo taksisti kot edini ponudniki prevozov potnikov od 15. februarja testirati na novi koronavirus vsakih 72 ur. To pa je bistveno strožje, kot je določeno za druge ponudnike blaga in storitev v državi.

Ne samo, da je to za taksiste izredno obremenjujoče, zahteva tudi veliko časa in zanje pomeni še izgubo zaslužka, ki bi ga lahko pridobili tisti dve uri, ko morajo stati v dolgih vrstah za testiranje s hitrimi ali s t. i. PCR testi. Že tako je, kot so povedali na novinarski konferenci, velik del zaslužka odnesel virus, nekaterim ga je ostala manj kot polovica, celo le petina, a so v času epidemije vendarle vseskozi vztrajali na cesti. Pri tem pa so ves čas upoštevali predpisane ukrepe, razkuževali vozila in nosili maske. Čeprav so kdaj vozili tudi bolnike, okužene z novim koronavirusom, ni znano, da bi v tej dejavnosti prihajalo do okužb.

Če vlada odloka ne bo spremenila, bodo taksisti, tako pravijo, akcijo nadaljevali in stopnjevali.

Z leve: taksist Boštjan Kompare, generalna sekretarka SDPZ Saška Kiara Kumer, predsednik sindikata taksistov Dejan Jefim in podpredsednik omenjenega sindikata Janko Belopavlovič so na današnji novinarski konferenci sporočili sindikalne zahteve. Foto M. M.
Utrinek s protesta na Dalmatinovi. Foto M. M.

 

Preberite še:

Taksisti opozarjajo na stisko in zahtevajo odpravo diskriminatornih ukrepov

Share