Bodo delovni spori cenejši?

21. 10. 2015

Ministrstvo za pravosodje je pripravilo predlog sprememb zakona o sodnih taksah, ki določa tudi obveznost plačila sodne takse, ki jo mora delavec plačati ob vložitvi tožbe, npr. ob tožbi zaradi denarnih terjatev do delodajalca (npr. neizplačanih plač) na pristojnem delovnem sodišču. Če taksa ni plačana, ali pa je delavec ni oproščen, sodišče po sedaj veljavnem sistemu takšne tožbe ne obravnava, saj taksna obveznost nastane z vložitvijo tožbe. Višina sodnih taks in zaostritev pogojev za oprostitev njenega plačila, sta povzročila, da se je v zadnjem času število delovnopravnih sporov iz naslova denarnih terjatev delavcev do delodajalcev precej zmanjšalo. K temu je treba dodati še dolgotrajnost tovrstnih sodnih postopkov, »negotov obstoj delodajalca« in vprašanje zmožnosti poplačila dosojene terjatve. Manjše število tovrstnih sodnih postopkov pa seveda pomeni, da delodajalci še naprej »veselo« kršijo temeljne pravice delavcev.

 

Prav zaradi tega je ZSSS predlagala, da se na področju dostopnosti do sodnega uveljavljanja pravic delavcev naredi korak naprej ter da vlaganje tožb ne bo v prvi vrsti odvisno od premoženjskega stanja delavca. Tovrstna zaveza je tudi zapisana v sklenjenem socialnem sporazumu za obdobje 2015 – 2016. Ministrstvo je sledilo tem opozorilom, saj predlagane spremembe določajo, da bi obveznost plačila sodne takse v individualnih delovnih sporih zaradi izplačila denarnih terjatev iz delovnega razmerja nastala šele ob vročitvi sodne odločbe stranki postopka in ne že ob sami vložitvi tožbe kot je sedaj. Predlagane so tudi spremembe pogojev za oprostitev plačila takse, saj je ne bodo lahko oproščeni samo prejemniki denarne socialne pomoči, ampak tudi tisti delavci, ki bi s plačilom sodne takse utegnili ogroziti preživljanje sebe ali svojih družinskih članov.

 

Vsekakor gre za spremembe za katere v ZSSS verjamemo, da bodo olajšale dostop do sodišča zlasti tistim z nizkimi mesečnimi prejemki. Torej tudi zastopanje na sodišču.

 

Sicer pa bi zakonodajalec moral narediti še korak naprej. Zato smo predlagali, da se sodna taksa ne bi plačevala v sodnih postopkih, ki so posledica kršitev pravic delavcev, vsaj v primeru neizplačane plače (vsaj do višine vsakokratne minimalne plače) oziroma, da se za delavce, člane reprezentativnega sindikata na ravni države, določi drugačna, nižja višina sodne takse v delovnih sporih.

 

Več v spodaj pripetih pripombah k noveli zakona!

 

 

 

 

Share